22 Aylık Bebek Gelişimi: Ne Gibi Değişiklikler Olur?

Zaman hızla uçup gidiyor. Sanki dün çocuğunuzun ilk doğum gününü kutlamıştınız ve 22 aylık olduğunda çocuğunuz 2.doğumgününe doğru yarışıyor! 22 aylık bebek o kadar çok şey öğrendi ki, sizi her gün şaşırtıyor. Aslında, şimdi yemek tercihlerine sahip ve öfke nöbetleri atıyor.

22. ayda, çocuklar yavaş yavaş etraflarındaki dünyayı keşfetmeye hevesli küçük bir çocuk olmuştur. Peki, 22 aylık bir çocuğun gelişimsel kilometre taşları nelerdir? Bu yazımızda, bebeğinizin bu yaşta ulaşacağı gelişimsel süreci hakkında ayrıntılı bir fikir ve ayrıca onu desteklemeniz için gerçekten yararlı ipuçları veriyor olacağız.

Bebeğinizin 22. Ayı

22 Aylık Bebek Gelişiminde Neler Olur?

22 aylık bebeğinizin gelişimsel sürecini aşağıdaki üç kategoride sınıflandırdık:

 1. Bilişsel
 2. Fiziksel
 3. Sosyal ve duygusal

Bilişsel Gelişim

22 aylık bebekte bu süreç, rasyonalite ve karar verme yetenekleri ile ilgilidir.

Dil ve konuşma gelişimi: Yeni yürümeye başlayan çocuğunuz artık “süt iç”, “gülümse!” ve “senin adın ne?” gibi temel kelimeleri ve ifadeleri anlayabilecektir. Hatta “Oyuncaklarını topla” gibi bazı karmaşık talimatları daha iyi anlayacaktır. Daha az konuşsa da artık daha anlaşılır kelimeler söyleyecektir. 22 aylık bir çocuk yalnız oynadığı zaman da kendisi ile konuşacaktır. Bunu öncelikle kendi kelime haznesini test etmek ve sesiyle deney yapmak için yapacak.

Çocuğunuz negatif ve pozitif kelimeleri ayırt etme yeteneği kazanacaktır. Örneğin, bir şeye olumlu yaklaşırsa “Evet” diyecektir ve bir şeyden hoşlanmıyorsa “İyi değil” diyebilir.

Daha iyi hafıza: Yüzleri tanıyacak ve yerleri hatırlayacak. Tanıdık birini gördüğünde gülümseyebilir. Onu daha önce eğlendiği bir parka götürürseniz, heyecanlanır ve ellerini çırpar. Bu aynı zamanda sevmediği şeylerde de olabilir ya da öfke nöbetleri atar. Atlanta’daki Emory Üniversitesi’nden bir araştırmacı olan Dr. Robin Fivush’a göre, çocuklar hayatlarının ikinci yılının sonunda iyi bir hafıza duygusu geliştiriyorlar. Ayrıca geçmiş ve şimdiki bir anlayış geliştirirler ve zaman içinde iki olay arasında ilişki kurabilirler.

Nesne-isim ilişkisi: 22 aylık çocuğunuz artık bir ayakkabının ne olduğunu ve iplerinin nerede olduğunu bilecek. Bir çocuk kitabındaki bir kedinin görüntüsüne işaret ederseniz, onu tanıyacaktır. Şimdi nesnelere ve canlı varlıklara bir isim olarak değinecek. Ayrıca adıyla kardeşini veya ebeveynlerini arayacak. Bu aynı zamanda, akrabalarıyla onlarla paylaştığı ilişkiden bahsedeceği anlamına gelir. Yemek söz konusu olduğunda, kaşıkla yenen ve çatalla yenen yiyecekler arasında ayrım yapabilecektir.

Şekilleri ve yönelimi anlar: Yeni yürümeye başlayan çocuğunuza en sevdiği kitabı ters olarak verirseniz, kitabı yavaşça doğru pozisyonuna çevirir. Ona kapı düğmesini nasıl çevireceğini gösterirseniz, onu yapar. Daire, üçgen ve kare gibi basit şekilleri hatırlayacak ve alfabedeki bazı harflerin telaffuzlarını hatırlayacaktır.

Nesnelerin amacını öğrenir: Bebeğiniz keskin bir gözlemci olacak ve çeşitli ev eşyalarını kullanma şeklinize dikkat edecektir. Daha sonra bu hareketi kopyalamaya çalışacaktır. Örneğin, bir telefon alabilir ve anne-babası ile konuştuğunu söyleyebilir.

Gizli nesneleri bulur: Görünür bir şeyi gizlerseniz, nesneyi ortaya çıkarmaya çalışır. Gizli nesneleri içeren oyunlar oynamayı çok sevecek. Bu, saklambaç gibi oyunlar veya basit hafıza tabanlı masa oyunları olabilir.

Neden ve sonuç testi: 22 ayda bebeğiniz neden sonuç ilişkilerini daha iyi anlayacaktır. Bu, sadece olası etkisini test etmek için bir davranış gerçekleştireceği anlamına gelir. Yaşamlarının ikinci yılı sonunda, artık neden sonuç ilişkisini oldukça açık bir şekilde anlar.

Müzik ve tekerlemelerden hoşlanır: Tekerlemelerle yakından ilgilenir ve hatırladığı kelimeleri okur. Şiirin ilk satırını söylerseniz, sonraki satırı söylemeye çalışır. Bu yaşta, yürümeye başlayan çocuk müzik dinlemeyi çok sevecek ve dans etmeye başlarsa bile şaşırmayın.

Hedef konsantrasyonu: Bir aktiviteyi seviyorsa, belirlenen bir hedefe veya başarıya ulaşana kadar bunu yapar. Artık onu tek bir yerde oturup oyuncaklarıyla oynamak zorunda bırakmayacaksınız. Faaliyette daha iyi konsantrasyon gösterecek ve dikkatini dağıtmayacak.

Bilişsel beceriler fiziksel gelişime bağlıdır, çünkü bebeğin entelektüel hedeflerine ulaşmak için fiziksel güce ihtiyacı vardır.

Fiziksel Gelişim

Bunlar, 22 aylık çocuğunuzun fiziksel gelişiminde göreceğiniz temel iyileştirmelerdir.

İnce ayarlı kaba motor becerileri: 22 aylık bir çocuk bir kaşıktan yiyebilir ve bir pipet kullanarak sıvı içebilir. Dağınık şekilde beslenebilir, ancak şimdi yiyecekleri etrafına dökmek yerine doğrudan ağzına koymasına yardımcı olacak daha iyi kas koordinasyonuna sahip. Ayrıca kutuları, dolapları, kapakları sökerek ve blokları üst üste açmak için bolca el becerisine sahip olacak. 22 aylık çocuğunuz şimdi boya kalemlerini daha iyi tutacak ve karalayacak ve bazı temel şekiller çizecektir. Çalışmalar, yürümeye başlayan çocuğun karalamadan basit ama anlamlı şekiller çizmeye geçişinin 22 ay olduğunu göstermiştir.

Daha fazla diş: 22. ayın sonunda, bebeğinizin her biri üst ve alt çenelerde sekiz olmak üzere 16 diş seti olacaktır. Tam kesici dişler, köpek dişleri ve bir grup azı dişine sahip olacak. Bu, yiyecekleri kolayca ısırıp çiğneyebileceği anlamına gelir.

Daha iyi vücut dengesi: Düşmüş bir nesneye her ulaştığında onu tutmanız gereken günler geride kaldı. Şimdi öne doğru eğilmeden kolaylıkla bükülecek. Dahası, zemindeki nesnelerle oynarken bile çömelecek. Dengesini kaybetmeden veya topu atmadan topu tekmeleyebilir. Bu yaştaki bebekler de nesneleri sürükleme eğiliminde olacaklar. Sandalyelere oturacaklar ve bir destek ile veya bir ebeveynin elini tutarak merdiven çıkacaklar.

Bağımsız yürür: Çoğu bebek 16 aya kadar yalnız yürümeyi öğrenir. Bu, 22 aylık çocuğunuzun yürürken daha az destek ve kısıtlama gerektireceği anlamına gelir. Yürüyüşü titrek olacak, ama kesinlikle eskisinden daha iyi bir vücut dengesine sahip.

Koşmayı sever: Ayaklarının uçacağı zamandır. 22 aylıkken, bir yürümeye başlayan çocuk bacaklarıyla daha hızlı hareket etme yeteneğini denemeye başlar, bu da çok koşmayı seveceği anlamına gelir. Bu yaş grubundaki bebeklerin üç tekerlekli bisikletler ve oyuncak arabalar gibi tekerlekli oyuncaklara binmeyi de sevdikleri bilinmektedir.

Şimdi konuşurken ve yürürken, etrafındaki insanlara konuşmak ve dinlemek için ihtiyacı olacaktır.

Sosyal ve Duygusal Gelişim

Bebeğiniz yabancılarla tanışmaya veya konuşmaya istekli olmayabilir. Aslında, daha az tanıdık insanlar arasındayken hala size tutunabilir. Ancak, tanıdık yüzlerde sosyalleşmeyi ve gülümsemeyi öğrenecek. Duygularını ifade edecek.

Bağımsızlık duygusu geliştirir: Kendi kendine uyanmasını, dişlerini fırçalamasını ve banyo yapmasını beklemeyin. Ancak 22 aya kadar, temel günlük işler söz konusu olduğunda küçük çocuğunuz bağımsızlık gösterecektir. Günlük rutininde neyin peşinde olduğunu anlayacak ve en sevdiği aktiviteyi veya oyun süresini dört gözle bekleyecek.

Gelişen sosyal ve akran oyunu: Yeni yürümeye başlayan çocuk, özellikle kardeşleri ve kuzenleri gibi sık sık gördüğü çocuklarla daha iyi ilişkiler geliştirir. Akranlarını uyum seviyesine göre ayırdığını fark edeceksiniz. Bu, bir arkadaş grubunda, yeni yüzlerden ziyade tanıdıklarına ilgi göstereceği anlamına gelir. Ayrıca bir empati duygusu göstermeye başlar. Örneğin, bir çocuk kendini incitirse, bebeğiniz üzüntüsünü belli eder. Aynı zamanda, onu yabancılarla tanıştırdığınızda utangaç hissedebilir.

Yetişkinleri taklit eder, sözsüz iletişimi anlar: 22 aylık bir çocuk yetişkinleri, ağırlıklı olarak ebeveynleri, annesinden veya babasından duyduğu ifadeleri ve kelimeleri söyleyerek taklit edecektir. Ebeveynlerinin tonunu alması oldukça muhtemeldir. Durumlara, ebeveynlerin bir zamanlar yaptıkları gibi tepki verir. Buna Sosyal Referanslama denir ve bebeğin hayatının 12. ayı kadar erken bir zamanda görülebilir. Küçük çocuğunuz sözsüz iletişim hakkında daha kesin bir anlayış geliştirecektir. Bir dahaki sefere parmağınızı dudaklarınıza koyduğunuzda, aniden ondan sessiz olmasını istediğinizi anlayacak.

Kısıtlamaları anlar: 22 aylık bebeğin davranışı farklı olacak. Normal ve mantıksız davranışları fark etmeye başlayacak. Kısıtlamaları anlayacak ve hatırlayacaktır. Örneğin, sadece evden çıkmasına veya izniniz olmadan kiler odasına girmesine izin verilmediğini hatırlayacaktır. Dil becerileri daha iyi olduğu için yeni kurallar koymak artık daha kolay olacak.

Tercihini gösterebilir: Okula katılana kadar sol elini mi yoksa sağ elini mi ağırlıklı kullandığını gerçekten söyleyemezsin. Ancak oyun süresi boyunca bir elini diğerine göre daha çok tercih ettiğini fark edebilirsiniz.

Öfke nöbetleri atar ve meydan okuma gösterir: Bu, bebeğinizin dünyanın en anlamsız nedenlerinden ötürü öfke nöbetleri attığı yaştır. Genellikle düzenli davranışları tahmin edilebilir bir tepki almazsa olur. Örneğin, süpermarkete her gittiğinizde ona her zaman bir oyuncak aldınız. Ama bir gün onun talebini görmezden geliyor ve onu almayı reddediyorsunuz. Bebeğiniz öfke nöbetleri atmaya başlayacak ve talimatlarınıza karşı meydan okuma gösterecektir. Taleplerinin daha sert bir şekilde ele alınacağını ve yeni kural olacağını anlayana kadar bunu yapmaya devam edecektir. Buna Enstrümantal Koşullama denir ve yeni yürümeye başlayan çocuklar yeni kuralları öğrenirken görülür.

Bir kişilik geliştirir: Çocuğunuz şimdi ismiyle kendini anlatacak ve kendi spesifik özelliklerine sahip olacak. İlk kez, belirli görevleri tekrarladığını ya da dün ve önceki gün yaptığı gibi bir aktivite yaptığını fark edeceksiniz. Başka bir deyişle, alışkanlıkların oluşumunu kendi özellikleri gösterir.

Ebeveynler 22 Aylık Bebeğin Gelişiminde Nasıl Yardımcı Olabilir?

İşte yürümeye başlayan çocuğunuzun gelişimini beslemenize yardımcı olabilecek bazı ipuçları şunları içerir:

 • Yeni yürümeye başlayan çocuğunuzun dikkat süresi arttı, ancak tam olarak gelişmedi. Bu nedenle, bunalmış ve bitkin hissettiği noktada çok fazla zorlamayın. Örneğin, tekerlemeler ezberlemeyi sevebilir, ama çok hızlı bir kafiye okursanız ilgisini kaybedecek ve asla öğrenmek için çaba göstermeyecektir.
 • Ona bir nesne verdiğinizde, ona adıyla seslenin. Çalışmalar, nesneleri etiketlemenin dil becerilerini teşvik etmeye yardımcı olduğunu göstermiştir.
 • Oyun süresi boyunca yaptığınız konuşma, dili kavrama yeteneğinde önemli bir fark yaratabilir. Böylece oyun oynarken onu oyuncaklarıyla yalnız bırakmak yerine çocuğunuzla konuşun.
 • 22 aylık bir çocuğun kelime haznesi hızlı bir şekilde artar. Her gün kelime dağarcığına beş yeni kelime ekleyebilir. Bu nedenle, çocuğunuza kaç kelime söyleyebileceğine karar vermede önemli bir rol oynayabileceğinden ona düzenli olarak yeni kelimeler öğretin.
 • Onu görsel ve zihinsel olarak canlandıracak oyunlar ve oyuncaklar edinin.
 • Mümkün olduğunca sık dışarıda oynamaya götürün, böylece kas-beyin koordinasyonu ile çalışma ve deney yapma arzusu olur.
 • Öfke nöbetleri attığında, ondan taleplerini kelimelerle ifade etmesini isteyin. Sadece konuyu ağlamak yerine itirazlarını ifade etmeye motive edin. Ona “Lütfen” ve “Teşekkürler” gibi kibar kelimeler kullanmayı öğretin.
 • 22 aylık çocuğunuzu konfor alanının ötesine geçmeye teşvik edin ve oyun sırasında diğer bebeklerle etkileşim kurun. Bu, zengin sosyal bağlara sahip olmanın önemini anlamasına yardımcı olacaktır.

Bebekler ebeveynlerden öğrenir ve bu nedenle onlara bir aktivite yapmanın doğru yolunu öğretmek önemlidir. Örneğin, bir top atmak için mücadele ederse, ona nasıl yapılacağını gösterin. Doğru olduğunda, onu cesaretlendirin.

Evinizi bebek için güvenilir hale getirmeyi unutmayın. Bebeğiniz bu çağda meraklı olacak ve amaçlarını anlamak için ev objeleriyle uğraşacak. Tehlikeli maddeleri ulaşamayacağı yerlerde bulundurun. Örneğin, keskin aletleri saklayın.

Çocuğunuzun gelişimsel dönüm noktalarına ulaşmasına yardımcı olmak için rolünüzü oynayın. Hızlı bir öğrenci olabilir veya bir şeyleri kavramak zaman alabilir. Bununla birlikte, yaşının çok gerisinde olduğunu gözlemlerseniz, büyüme yolunda sağlıkla ilgili herhangi bir engel olmadığından emin olmak için bir doktora götürün.

22 aylık bebek gelişiminde faydalı herhangi bir etkinlik biliyorsanız, bunları aşağıdaki yorumlar bölümünde okuyucularımız ile paylaşın.

Bebeğinizin gelişiminde bir sonraki ay hakkında da merak ettiklerinizi öğrenmek için 23 aylık bebek gelişimi yazımızı okuyabilirsiniz.

Önerilen Makaleler:

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.