20 Aylık Bebek Gelişimi: Ne Gibi Değişiklikler Olur?

Bebeğiniz 20 aylık olduğunda, evin içerisinde artık daha hareketli olur ve hızla büyümesine devam eder. Bunun dışında sizi mutlu etmeye ve oyunlarına dahil etmeye de çalışacak.

Bir ebeveyn olarak, 20 aylık çocuklarda ayrılık kaygılarının yaygın olduğunu anlamanız gerekir. Hoşçakal diyerek ve ayrılırken şefkat göstererek küçük bir rutin ayarlayabilirsiniz. Bu, ayrılmanın normal olduğunu ve ebeveynlerin sadece geri dönmek için ayrıldığını anlamasına yardımcı olacaktır.

Bebeğinizin 20. Ayı

20 Aylık Bebek Gelişiminde Neler Olur?

Bebeğiniz çok yol kat etti. Çocuğunuz şimdi etrafındaki dünyayı keşfetmekle meşgul. Şimdi eskisinden daha güvenli hareket edecek. İşte 20 aylık gelişimsel sürecinde yapabileceği bazı şeylere bir göz atın:

 • Bu yaşta çeşitli aktiviteler dikkatini çekecek. Bireysel oyununa odaklanmak yerine, daha çok grup oyunlarına çekilecek. Eğer çocuğunuzu yaşıtlarıyla bir oyun grubuna dahil ettiyseniz, grup aktivitelerinden keyif aldığını göreceksiniz.
 • Banyo zamanı geldiğinde oyuncaklar ile oyunlar oynayarak eğlendirebilirsiniz.
 • Fizyolojik değişikliklerde, her iki ayağıyla atlayabilir ve kıyafetlerini çıkarabilir.
 • Psikolojik değişikliklerde gizli nesneleri arayabilir, farklı vücut kısımlarını adlandırabilir ve düz bir çizgi çizebilir.
 • Bebeğinizin çevresindeki dünyayla etkileşime girmesine yardımcı olun. İletişimi kolaylaştıracak daha büyük bir kelime dağarcığı geliştirmesine yardımcı olun.
 • Henüz başkalarının ihtiyaçlarına karşı duyarlı olacak kadar olgun değil. 20 aylık bebekte paylaşım kavramını anlamasını beklemeyin. Bu yaşta özellikleri ısırma ve itme olabilir.
 • Dengesi henüz çok net olmadığı için çarpmalara ve çürüklere hazır olun. Bebeğiniz için ilk yardım çantasını  ve içindeneyin olması gerektiği konusunda doktorunuzla konuşun. Kiti yanınızda bulundurduğunuzdan emin olun. Eğer seyahat ediyorsanız yanınıza alın.
 • Koşarken onu durdurmakta zorlanacağınız için gün boyunca farklı nesneler üzerinde devrildiğini görebilirsiniz. Vurabileceği ve devrilebileceği kırılabilir nesneleri uzak tutun.
 • Bebeğiniz artık tek bir uyku saati ile mutlu olur. Öğleden sonra ve gece uygun uyku zamanlarını koruyun. Yatmadan önce rutinleri belirlemek önemlidir, çünkü bundan sonra ne bekleyeceğini bilecektir.

20 Aylık Bebeklerde Sanat ve El Sanatına İlgi

20 aylık bebeğiniz boya kalemlerini sevecek ve kağıtlara yazı yazmanın tadını çıkaracak. Bebeklerde hiperaktiviteyi azaltmaya yardımcı olur. Bunlar da artan konsantrasyona yardımcı olur, dikkat süresini öğrenir ve geliştirir.

Sivri uçları riski olacağı için kalem veya kurşun kalem vermekten kaçınmak daha iyidir. Yaşına uygun boya kalemi en iyi seçenektir.

Ağzına götürse bile, zarar vermeyen toksik olmayan boya çubuklarını satın alın.

Onu bir sandalyeye oturtup masasına bir kağıt yerleştirebilirsiniz. Bebeğiniz bu yaşta parmak boyamayı sevecektir.

Ebeveynler 20 Aylık Bebeğin Gelişiminde Nasıl Yardımcı Olabilir?

Bebeğinizin arkadaşı, filozofu ve rehberiniz sizsiniz. Gelişim süreci boyunca onun yanında olduğunuzdan emin olun. Sabırlı olmayı ve ona örnek olacak şekilde davranmanız gerektiğini unutmayın. Zor bir gün geçirmiş olabilirsiniz, ancak bu, makul bir şekilde hareket etmesini bekleyebileceğiniz anlamına gelmez.

İşte 20 aylık bebek gelişim aşamalarıyla mümkün olan en iyi şekilde başa çıkmanıza yardımcı olacak bazı yararlı ipuçları şunları içerir:

 • Bebeğinizin agresif içgüdülerini kontrol etme yöntemlerinin farkında olun.
 • Yaptığı tüm iyi şeyler için onu övün.
 • Bebeğinizin en sevdiği kelime ‘HAYIR‘ ise iyi bir işarettir. Kendini güvende hissediyor ve işleri yoluna koymak istiyor.
 • Hayatınızı biraz kolaylaştırmak için bebeğinizin küçük şeyler seçmesine izin verebilirsiniz. Hangi elbiseyi giymesini istediği ve tostta hangi reçelin kullanılacağı gibi.
 • Ayrıca çocuğunuzun önemli konularda müzakere etmemesi gerektiğini de açıkça belirtmelisiniz. Arabada seyahat ederken emniyet kemeri takmak gibi. Bu gibi konularda öncelik güvenliktir.
 • Her bebeğin mizaçlı olduğunu unutmayın. Ebeveyn olarak, öfke nöbetleri ile başa çıkmak için etkili stratejiler benimseyebilirsiniz.

20 aylık bebek gelişim değişikliklerinin sizi ne kadar meşgul ve bitkin yaptığınızı açıklamaya gerek yoktur. Sadece kendiniz için kaliteli zaman ayırdığınızdan emin olun. Sadece rahat ve mutlu hissettiğinizde, çocuğunuzda sevgi ve bakımı en iyi şekilde gösterebilirsiniz.

20 aylık bebek gelişiminde faydalı herhangi bir etkinlik biliyorsanız, bunları aşağıdaki yorumlar bölümünde okuyucularımız ile paylaşın.

Bebeğinizin gelişiminde bir sonraki ay hakkında da merak ettiklerinizi öğrenmek için 21 aylık bebek gelişimi yazımızı okuyabilirsiniz.

Önerilen Makaleler:

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.