2. Trimester (İkinci üç aylık dönem): 13-28. Haftalar

İkinci üç aylık dönem, hamileliğinizin orta üç ayıdır. Bu, pek çok kadının dünyaya hamile olduklarını söylediği ve hamileliğin daha ‘gerçek’ olduğunu hissetmeye başladığı bir zamandır.

Hamileliğinizin ikinci üç aylık dönemi 13. haftadan 28. haftaya kadardır – kabaca dört, beş ve altıncı aylar.

Bu haftalarda daha hamile hissetmek ve daha fazla hamile görünmekle birlikte, ilk trimesterde olduğundan daha fazla enerjiye sahip olabilirsin. İlk üç aylık dönemden geçme konusunda hastalık, yorgunluk veya endişeyle mücadele ediyorsanız, bu size büyük bir rahatlama sağlayacaktır.

İkinci üç aylık dönemden geçerken, yavaş yavaş göbeğinizin büyüdüğünü göreceksiniz ve daha sonra bebeğinizin hareket ettiğini hissetmeye başlayacaksınız.

Hamileliğin ikinci üç aylık dönemindeki seçimler ve kararlar:

Yaklaşık 20 haftada kan testleri ve ikinci ultrason taramanız teklif edilecek. Bu tarama bebeğin nasıl büyüdüğüne ve endişelenecek herhangi bir neden olup olmadığına bakar.

Sunulan herhangi bir test veya taramaya hayır deme hakkına sahipsiniz. Her zaman sizin seçiminizdir ve size bakan ekip kararınıza saygı duyacaktır.

Henüz bunu düşünmediyseniz, bebeğinizi nerede ve nasıl doğurmak istediğinizi düşünmeye başlamanın tam zamanı. Evde doğumdan hastanede doğuma kadar bir karar vermeniz gerekebilir. Tüm bunlar biraz korkutucu görünüyorsa endişelenme. Ebeniz sizi desteklemek ve seçimlerinizin neler olduğunu söylemek için orada olacak. Sadece birkaç hafta içinde yeni başlayanlardan uzmanlığa geçeceksiniz!

Taramalarınız varken kız mı erkek mi olduğunu sormak isteyebilirsiniz. Bu çok kişisel bir karardır – bazı ebeveynler öğrenmek için heyecanlanır ve diğerleri doğumda şaşırmayı tercih eder. Yine de, bir ultrason taramanın her zaman bebeğin cinsiyetini göstermediğini ve bazen size söylenenlerin yanlış olabileceğini unutmayın!

Hala sigara içiyorsanız – bırakma seçeneklerinize bakın. Sigarayı hamileliğin 15. haftasından önce bırakırsanız, bebeğiniz için sağlık riskleri azalır. Sigarayı bırakmak, bebeğinizin sağlığı için yapabileceğiniz en iyi şeylerden biridir.

Uzmanlar, hamilelikte aktif kalmanın siz ve bebeğiniz için iyi olduğu konusunda hemfikir. İkinci üç aylık döneminizde kendinizi sağlıklı ve aktif tutarak vücudunuzu doğum ve anne olmanın zorluklarına hazırlayabilirsiniz.

Comments

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir