2 Haftalık Gebelik: Belirtileri, Fiziksel Değişiklikler ve Öneriler

2 haftalık hamilelik

Hamilelikte 2.hafta hakkında merak edilen bilgileri bu yazımızda bulabilirsiniz. Gebelikte 2.hafta aslında henüz pek çok anne adayının hamile olduklarının henüz farkına varmadıkları bir dönemdir. Henüz bebek yok ama bu hafta veya bir sonraki olması gereken mensturel döngünüzün 14.günü civarında yumurtlama meydana geliyor. Gebe kalmaya çalıştığınızda, tam olarak ne zaman yumurtladığınızı bilmek gerçekten önemlidir. Kulağa çok karmaşık geliyor ve bir şekilde, ama bizim adet döngülerimiz gerçekten şaşırtıcı.

Hormon değişimleri sayesinde luteinizan hormon (LH) ve folikül uyarıcı hormon (FSH) düzeyiniz yükselir ve yumurtalıklarınızdaki folikül üretimini hızlandırır. Genellikle sadece biri diğerlerinden daha büyük olmasına ve yumurtayı üretmesine rağmen bu foliküller aslında tüm önemli yumurtaları içeren sıvı içeren keselerdir. Bu folikül, aynı zamanda, rahmin kaplamasına yardımcı olan östrojeni üretmeye başlar ve yumurtanın “implantasyonuna” yardımcı olur.

Umarız yumurtanın serbest bırakılmasından 24 saat sonra, partnerinizin bıraktığı yaklaşık 250 milyon spermden biri vajinanızdan, rahim ağzından ve yumurtaya nüfuz edebildiği fallop tüpüne kadar yüzmeyi başaracaktır. Basit gelebilir, ama bu sperm için on saatlik bir yolculuktur. Sadece yaklaşık 400 tanesi bunu yapacaktır ve sadece bir tanesi yumurta dış zarından geçebilir.

2 Haftalık Gebelik Belirtileri Nelerdir?

Sperm yumurtaya geldiğinde, spermin çekirdeği yumurta ile birleşir ve bunlar 10 ila 30 saat arasında bir araya gelir. İster inanın ister inanmayın, bebeğinizin cinsiyeti aslında belirlenir.

2 Haftalık Ultrason Görüntüsü

İki haftalık hamilelikte, yumurtlama semptomları en iyi zamanın ipucunu verir ve umaruz gebe kalırsınız. Eğer hamileliğin ikinci haftasında bu belirtileri fark ederseniz muhtemelen yumurtluyorsunuz:

 • “Yumurta beyazı” servikal mukus. Biraz iğrenç geliyor ama doğru. Servikal mukusunuz yumurtlarken, yumurta akı gibi ince, berrak ve tüylü hale gelir. Bu kıvam spermin yumurtaya doğru ilerlemesine yardımcı olur.
 • Daha iyi koku duyusu. Buna inanın! Hormonal değişiklikler, farklı kokuları alma yeteneğinizi artırır.
 • Göğüs ağrısı veya hassasiyeti. Yumurtlama ile ilişkili hormon değişiklikleri göğüslerinizin hafifçe ağrımasını sağlayabilir.
 • Pelvik ağrısı. Yumurtalık bir yumurtayı serbest bıraktığında, karnınızın bir tarafında küçük bir sancı hissedebilirsiniz.
 • Hafif lekelenme. Yumurtlama sırasında iç çamaşırında kırmızı veya kahverengi küçük bir renk fark edebilirsiniz. Bu, yumurtanın etrafındaki folikülün patlamasıyla olur. Eğer gerçek kanama olsa, ektopik gebelik gibi başka bir şey olabilir. Bu nedenle sadece regl dönemleri arasında lekelenmekten daha ağır bir kanamayla karşılaşırsanız doktorunuza bildirin.
 • İlişki isteğinin artması. Bu günlerde çok daha arzulu olabilirsiniz.
 • Servikal değişiklikler. Serviksinizi rutin olarak kontrol ederseniz, yumurtlarken daha yüksek, daha yumuşak ve daha açık bir hale geldiğini fark edebilirsiniz.

2 Haftalık Gebelikte Fiziksel Değişiklikler

2 haftalık hamileyseniz, belirtiler hemen görünmez. Aslında, evde gebelik testi yapmak için vücudunuzda yeterli hamilelik hormonları olana kadar hamile olup olmadığınızı anlayamazsınız. Bu yaklaşık 4.haftada gebelik testinize yansıyabilir, bu süreçte de muhtemelen regl gününüzde gecikme olacaktır. Bu süre zarfında, bu hormon seviyeleri nihayetinde fark edilebilir, gebelik hormonu gebelik belirtileri verebilecek kadar yüksektir. Bazı kadınlar, 4 haftadan önce hamilelik belirtilerini fark etmeye başladıkları için hamile olduklarına emin olabilir. Size ipucu verebilecek olan fiziksel belirtiler şunlardır:

 • Lekelenme: Gebe kaldıktan yaklaşık 5 ila 10 gün sonra, biraz lekelenme fark edebilirsiniz. Bu, embriyonun kendini rahim duvarına yerleştirmesinden kaynaklanır.
 • Sık idrara çıkma: Hamilelik hormonları, hamileliğin ilk haftalarında Göğüs areolalarının renginin koyulaşması: Bu hormonlar ortaya çıktığı anda, kadın vücudu emzirmeye hazırlanıyor.
 • Yorgunluk: Bitkinlik, bazı kadınların bekledikleri ilk ipucudur. Çünkü vücudunuz bebeği büyütmek için bir ton enerji kullanacak.
 • Sabah hastalığı: Muhtemelen en kötü şöhretli gebelik belirtisi olan mide bulantısı genellikle 4.haftadan 9.haftaya kadar sizi rahatsız edebilir ve sabahları mide bulantısı şikayetiniz olabilir.
 • Şişkinlik: Vücudunuz hamile olduğunuzu fark etmeye başladığında, bebeğe daha fazla besin sağlamak için sindirim sürecini yavaşlatacaktır. Bu biraz gaz ve şişkinliğe neden olabilir.

2 Haftalık Hamileler İçin Gebelik Bakımı Listesi

Haftanın hatırlatıcıları:

 1. Bir yumurtlama testi kullanmayı düşünün.
 2. Vücudunuzda yumurtlama belirtilerini gözlemleyin.
 3. Verimli döneminize yaklaştıkça her gün ilişkiye girin.
 4. Günlük olarak folik asitle doğum öncesi bir vitamin almayı doktorunuz önerebilir.

Hamileliğinizin 2. haftasında deneyimlerinizi paylaşmak için aşağıdaki yorumlar bölümünü kullanabilirsiniz.

Gebeliğinizin bir sonraki haftası hakkında da merak ettiklerinizi öğrenmek için 3 haftalık hamilelik yazımızı okuyabilirsiniz.

Comments

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir