2 Düşükten Sonra Güvenli Gebelik Planlamak İçin 3 Yararlı İpucu

Düşükten Sonra Hamilelik Hakkında Bilmeniz Gerekenler

2 düşük yaptıktan sonra gebelik şansı nedir? Düşük sonrası gebelik olasılığı nedir? Düşük yaptıktan sonra ne zaman hamile kalınabilir? Düşükten sonra hemen hamile kalınabilir mi? Düşükten sonra ne zaman çocuk sahibi olabilirim? Düşükten sonra gebelik ne zaman planlanabilir? Düşükten sonra adet olmadan hamile kalan var mı?

Tekrar eden düşükler anne olma umudunuzu azalttı mı? Ailenizi tekrar planlamak için sabırsızlanıyor musunuz? Eğer böyle bir durumda iseniz, bu yazıyı okumak iyi bir fikirdir.

Tekrarlanan düşükler, en kötü kabuslarınızın gerçekleşmesi gibi olabilir. Ama henüz bebek rüyalarından vazgeçmeyin! Anneliğin mutluluğunu yaşama şansınızın hala yüksek olduğunu biliyor musunuz? Buradaki makale, tekrarlı düşükleri nasıl yeneceğinizi ve sağlıklı bir hamileliği nasıl planlayacağınız hakkında bazı kullanışlı bilgiler veriyor! Daha fazla bilmek ister misiniz? Okumaya devam etmek!

Hamilelikte Düşük Neden Olur?

Düşük, hamileliğin 20. haftasından önce embriyonun doğal bir ölümüdür. Araştırmaya göre, gebeliklerin yaklaşık %10 ila %20’si düşükle sonuçlanmaktadır. Gelişmekte olan embriyodaki kromozomal anormallik, düşüklerin en yaygın nedenidir. Kontrolsüz diyabet veya serviks veya uterus ile ilgili sorunlar gibi sağlık koşulları da düşüklere neden olabilir.

Düşük genellikle bir kez oluşur ve çoğu kadın bundan sonra kolayca gebe kalır. Bir çalışma, %5’ten daha az kadının arka arkaya iki düşük olduğunu ve sadece %1’inin arka arkaya üç veya daha fazla düşük olduğunu göstermektedir. Bu, terime başka bir hamilelik taşıma şansının %75 olduğu anlamına gelir. Üç düşük yaptıktan sonra, hala %65 sağlıklı hamilelik şansı vardır.

Bakınız: Doğurganlığı Artıran Basit İpuçları

İki Düşük Sonrası Gebelik Şansı İçin İpuçları

1. Kendinize Zaman Ayırın:

Düşük, yoğun bir kayıp hissine neden olabilir. Üzüntü, öfke ve suçluluk gibi çok çeşitli olumsuz duygulardan muzdarip olacaksınız. Denemeden önce en az bir ay ya da iki adet döngüsü bekleyin. Aynı zamanda hem fiziksel hem de duygusal olarak iyileşmeniz için size zaman kazandıracaktır. Geç düşük yapmışsanız biraz daha beklemeniz gerekebilir.

Düşükten Sonra 6 Ay Bekleyin! Bununla birlikte, düşük yaptıktan sonraki 6 ay içinde hamile kalmak, başarılı bir hamilelik geçirme şansınızı artıracaktır. Yaşınız 35 yaş veya üzerindeyse, yakında denemeye başlamalısınız. Çok uzun süre beklemek hamileliği zorlaştırabilir.

2. Fiziksel Kurtarma:

Bir düşükten sonra endometriyal astarın tekrar güçlü ve sağlıklı hale gelmesi zaman alır. Vücut başka bir hamilelik için hazır değilse, düşük yapma tehdidi ortaya çıkar. Doktorlar, çoklu düşüklerden sonra sağlıklı bir hamilelik şansını korumak için kadınlara bir aile planlaması yapmadan önce birkaç ay beklemelerini önerir.

Gebe kalmadan önce ve hamilelik sırasında sağlıklı seçimler yapmak bebeğinizin büyümesini ve gelişmesini sağlayabilir. Gebe kalmadan birkaç ay önce folik asit takviyeleri ve doğum öncesi vitaminler alarak başlayın. Sağlıklı bir şekilde kilo verdiğinizden emin olun. Günlük rutininize fiziksel aktiviteler ekleyin. Sağlıklı bir diyet yapın ve kafein alımınızı sınırlandırın. Sigara, içki kullanmaktan kaçının.

3. Jinekoloğunuza Danışın:

Düşük yaptıktan sonra hamileliğe hazır olduğunuzda, jinekoloğunuzdan yardım isteyin. Yakın gelecekte hamilelik sırasında komplikasyonlara neden olabilecek sağlık sorunlarını tespit etmek için bazı testler önerecektir. Buna göre bir tedavi önerebilir, böylece bir bebeği tekrar planlamadan önce tamamen sağlıklı olursunuz.

Düşük: Kritik Teşhis Testleri

Doktorların tekrar hamile kalmaya çalışmadan önce önceki düşüklerin nedenlerini tanımlamasını önerdiği bazı testler vardır. Bunlar:

1. Kan Testi:

Bir kan testi, bağışıklık sistemi veya vücudunuzdaki hormonal denge ile ilgili herhangi bir sorun olup olmadığını tespit edecektir.

2. Kromozomal Testler:

Hem siz hem de eşiniz bu testten geçmelidir. Kromozomlarınızın düşük yapılıp yapılmadığını belirlemeye yardımcı olacaktır.

3. Ultrason:

Ultrason testi, iç organların görüntülerini üretmek için ses dalgalarını kullanır. Doktor rahim görüntülerini elde etmek için karın taraması önerebilir.

4. Histeroskopi:

Histeroskopi, doktorun rahim ağzından uterusa küçük bir teleskop yerleştirdiği bir testtir. Daha sonra Fallop tüplerinin açıklıklarını ve uterus duvarını inceleyecek.

5. Sonosterogram:

Test sırasında, doktor rahim ağzından uterusa bir sıvı enjekte edebilir. Rahim kaplamasındaki herhangi bir sorunu tespit etmesine yardımcı olacaktır.

Test sonuçlarınıza dayanarak, doktorunuz yakın gelecekte güvenli bir hamilelik sağlamak için bir tedavi önerebilir.

Sağlıklı ve mutlu bir bebeğiniz olabileceğini unutmayın.

Hala arka arkaya iki düşükten sonra hamile kalma şansını merak mı ediyorsunuz? Jinekoloğunuza mutlaka danışın.

Senin Görüşün veya Deneyimin Nedir?

Aşağıda yer alan yorum bölümünden sen de ister kendi deneyimlerini anlat, ister hamileliğe dair merak ettiğin sorularını diğer okuyucularla paylaş.

Önerilen Makaleler:

Comments

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir