2 Aylık Gebelik: Belirtileri ve Bebeğin Gelişimi

Gebeliğin İkinci Ayı

Hamileliğin ikinci ayı beşinci haftadan sekizinci haftaya kadar olan süredir. Bir önceki ayınızla hemen hemen aynı hissedeceksiniz. Bununla birlikte, ikinci ay aynı zamanda ilk doğum öncesi doktor ziyaretinizin ve rutin tıbbi kontrolünüzün zamanıdır.

Şu anda vücudun içinde çok fazla şey oluyor, hücreler bir embriyo oluşturmak için bir araya geliyor. Bedeniniz ve zihniniz bir dönüşüm geçiriyor ve her anlamda hamile olduğunuzu hissedeceksiniz.

Bu yazımızda, bedensel değişiklikleri, bebeğin büyümesini ve gebeliğin ikinci ayında izlenecek önlemleri ve ipuçlarını açıklıyor olacağız.

Gebeliğin İkinci Ayında Hangi Belirtiler Olur?

İlk ayın neredeyse tüm semptomlarını ve hamileliği daha belirgin hale getiren birkaç tanesini 2 aylık hamilelikte de yaşayacaksınız.

Sabah bulantısı: İlk üç aylık dönemde bulantı ve hamilelik kusması yaygındır. Sabahları ve gün içinde diğer zamanlarda bulantı hissedebilirsiniz. Sabah bulantısı ilk hafta civarında başlar ve ikinci veya üçüncü ayda azalır.

Sık idrara çıkma dürtüsü: Vücudunuz idrara çıkmayı tetikleyen bir hormon olan insan koryonik gonadotropin (hCG) ürettikçe tuvalete yaptığınız geziler artar. Vücudun ihtiyaçlarını karşılamak için sıvı alımındaki artış da sık idrara çıkmaya neden olur.

Duygudurum dalgalanmaları: Hamilelik hormonları kontrol altına alınmaya başladığında ruh hali değişimleri yaşayacaksınız. Bir an mutlu ve kendinden geçmiş olacaksınız ve bir sonraki sırada uyuşuk ve sinirli olabilirsiniz. Bu ruh hali değişiklikleri aynı zamanda aile ve mesleki sorumlulukları daha stresli ve zor hale getirebilir

Gıda aşermek veya tiksinmek: Beslenme eksikliklerinin yanı sıra hormonal değişiklikler gıda aşermek veya isteksizliklerine yol açacaktır. Bir kez sevdiğiniz yiyecekler itici olabilir ve hiç sevmediğiniz yiyecekler en sevdiğiniz olabilir. Size veya bebeğinize zararlı olmadıkları sürece, her türlü yiyeceğin tadını çıkarabilirsiniz.

Kabızlık: Hormonal ve fiziksel değişiklikler, sindirim sistemindeki gıdanın hareketini etkiler. Progesteron hormonu, sindirim sürecini yavaşlatacak kas gevşetici özelliklere sahiptir. Ayrıca gıdalardan kaçınma, kabızlığa yol açacak olan gıda alışkanlıklarınızı da etkileyecektir.

Mide ekşimesi: Büyüyen bebek mideye baskı uygulayarak mide ekşimesi ve asit reflü oluşturur.

Baş ağrısı ve baş dönmesi: Hamilelik sırasında hormon düzeylerindeki ve kan basıncındaki değişiklikler baş ağrısına ve baş dönmesine neden olur.

Bazı kadınlar ayrıca hamilelik belirtileri olarak aşırı tükürük, ağızda metalik bir tat, varisli damarlar, ödem ve bu dönemde artan bir koku hissi geliştirir.

Gebeliğin İkinci Ayında Vücudunuzdaki Değişimler

2 aylık hamilelikte gebeliğin ilk aşamalarından geçerken, vücudunuz fiziksel olarak yukarıda belirtilen semptomların yanı sıra bazı değişiklikler yaşar:

 • Göğüsler değişir ve dokununca ağrılı ve hassas olur. Hormonlar vücuttaki yağ depolarını arttırdıkça, emzirmeye hazırlanırken göğüsler de büyür. Meme uçları ve areolalar koyulaşır.
 • Normalden daha kalın hafif beyaz vajinal akıntı göreceksiniz. Alışılmadık veya garip kokabilirler, ancak bu değişiklikler normaldir.
 • Cildiniz değişir ve artan hormonal seviyeler nedeniyle akne gelişebilir. Bazı kadınlar bu ayın sonuna doğru açık bir cilde sahip olabilir ve onlara hamilelik parıltısı verir.
 • Yüksek hormonal seviyeler ve kan hacmindeki artış, damarlarınızı şişirerek görünür hale getirir. Varisli damarlar adı verilen kırmızı veya mavi ve kırılmış görünürler.
 • Artan kan akışı nedeniyle kollarda ve bacaklarda şişme yaşayacaksınız.
 • Yorgunluk hamileliğin erken bir belirtisidir ve kan basıncını ve kan şekeri düzeylerini etkileyen progesteron hormonunun artan seviyelerinden kaynaklanır.
 • Bebek büyüdükçe rahim bebek için daha fazla yer açmaya başlar. Bu rahim ağrısında gerginlik ve ağrıya neden olur.

Bu değişiklikleri yaşarken, bebeğiniz rahminizde gelişmeye ve büyümeye devam eder.

Ayrıca Bakınız: Gebeliğin 2. Ayında Beslenme Önerileri

Gebeliğin İkinci Ayında Bebeğin Gelişimi

2 aylık gebelikte, bebeğin her dakikada bir milyon yeni hücre ürettiği ve tüm büyük organların oluşmaya başladığı bir zamandır. İki aylık hamile ultrason, bebeğin varlığının ilk aşamasını gösterir.

 • Fetus, bir ucunda kafa ve diğer ucunda kalça ile kavisli bir tüpe benziyor.
 • Gözler, kulak dışları, göz kapakları ve üst dudak oluşmaya başlar.
 • Kalp ve karaciğer gelişir.
 • Parmaklar ve ayak parmakları gelişir, ancak perdelenir.
 • Genitaller gelişmeye başlar, ancak ayırt edilemez.
 • Dirseklerin yakınında kollar bükülür.
 • Sinir sistemi, akciğerler, mide ve pankreas önemli ölçüde gelişir.
 • Omurga ve böbrekler oluşmaya başlar.
 • Fetal harekete izin veren ilk kaslar şekillenir.
 • Kulak, optik sinir, dil ve burun ucunu içeren duyu organları gelişmeye devam eder.
 • Kalbin iki odası var.

Ayrıca Bakınız: 2 Aylık Hamilelikte Sık Karşılaşılan Sorunlar

Bebek İkinci Ayda Nasıl Görünür?

Hamileliğin 2. ayına kadar, bebeğiniz bir yaban mersini büyüklüğündedir ve çoğunlukla minyatür bir insan bebeğine benzemektedir. Fetus yaklaşık bir 28 g’dan az ağırlığındadır ve 3 cm uzunluğundadır.

Baba adaylarına ipuçları:

Bu hassas bir zamandır, ruh hali değişimleri ve bulantı sizi daha sinirli hale getirir. Bu zamanı sizin için daha uygun hale getirmek için partnerinizin yardımına başvurun. Babalar şunları yapabilir:

 • Ev işlerinde ona yardım edin.
 • Yeme ve uyku alışkanlıklarınızı takip edin.
 • Bu sefer eşinizin yemeyi sevdiğiniz yiyeceklerle kiler stoklayın.
 • Sigorta kapsamı ve diğer tıbbi ayrıntılar hakkında araştırma yapın.
 • Destekleyici olun ve stres seviyenizi minimumda tutmak için eşinizin sevildiğini hissettirin.

Hala hamileliğinizin başındasınız ve ileride daha birçok değişiklikle başa çıkmanız muhtemel. Kendinizi ve bebeğinizi güvende tutmak için bakım ve beslenme talimatlarını izleyin. Rahatlayın ve stresli herhangi bir şeyden uzak durun. Doğru önlemleri almak yolculuğu daha mutlu ve sağlıklı kılacaktır.

Gebelik ve Doğum Tarihi Hesaplama İçin TIKLAYIN.

Hamileliğinizin 2. ayında deneyimlerinizi paylaşmak için aşağıdaki yorumlar bölümünü kullanabilirsiniz.

Kaynaklar:

 1. Prenatal Nutrition; Michigan Medicine, University Of Michigan (2017)
 2. Prenatal care in your first trimester; Medline Plus, NIH (2018)
 3. Stages of pregnancy; U.S. Department of Health and Human Services (2018)

Önerilen Makaleler:

Comments

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir