2 Aylık Bebek Gelişimi: Ne Gibi Değişiklikler Olur?

Bebeğiniz ilk ağlamasından bu yana çok yol kat etti. İki aylık çocuğunuz şimdi yüzlere dikkat ediyor, bir sese yöneliyor ve ilk kez tanıdık yüzlere gülümsüyor. Fiziksel büyümede bile önemli bir artış var. Ama hepsi bu değil. 2 aylık bebeğin gelişiminde çok daha fazlası var. Bu yazımızda, dikkat etmeniz gereken birkaç konu ile birlikte size bu ay ile ilgili ayrıntılı bir fikir veriyor olacağız.

Bebeğinizin İkinci Ayı

2 Aylık Bebek Gelişiminde Neler Olur?

Bir bebek bilişsel, fiziksel, sosyal ve duygusal olmak üzere gelişim alanında ilerleme gösterir. Her gelişi basamağı kendine özgü beceri başarı sunar.

Bilişsel Gelişim

2 Aylık Bebeğin Bilişsel Gelişimi Nasıl Seyreder? Bu ay, 2 aylık bebeğin beyin gelişimi, bilişsel işlevler ve bilişsel yetenek ile ilgilidir.

Yüzlere dikkat eder: Bebeğin yüzlere daha dikkatli baktığını görebilirsiniz. İki aylık bir çocuk, birinin yüzüne dikkatle bakar, yüze odaklanır ve özellikle ebeveynler gibi birincil bakıcılar ile sürekli göz teması kurar. Tanımaya çalışır.

Sesin kaynağını bulabilir: İşitme ve beyin fonksiyonlarının daha iyi bir koordinasyonu, ses kaynağını bulma yeteneğini getirir. İki aylık çocuk, başını çevirerek ses kaynağını, örneğin hareketli bir çıngırakın, konuşan bir kişinin yerini arar.

Farklı ağlama tonları vardır: Aç olduğunda bebek ağlaması ile altı alınması gerektiğinde ağlaması farklıdır. Bebeğin zihni, farklı duygular uyandırmak için farklı seslrle ağlamaya teşvik edebilir.

İnsanları uzaktan tanır: Hafıza ve hatırlama büyük bir hızla büyür ve bebek uzaktan bile gördüğü yüzleri tanıyabilir.

Fiziksel Gelişim

2 Aylık Bebeğin Fiziksel Gelişimi Nasıl Olur? Bu süreç bebeğin fiziksel büyümesini ve kas yeteneklerini gösterir.

Oturma pozisyonunda tutulduğunda kafa dik kalır: Bebek oturma pozisyonunda tutulduğunda başı geriye doğru düşmez. Boynunu tutmya başlar ve bu önemli bir mil taşıdır. İki aylık bir bebekte boyun kasları daha güçlüdür, bu da destekle otururken başını düz tuttuğu anlamına gelir.

Karın üzerindeyken yaklaşık 45 derece başını kaldırır: Daha güçlü boyun kasları, bebeğin mideye yerleştirildiğinde başını yerçekimine karşı yükseltmesine yardımcı olur. İki aylıkken, bebek karın zamanında başını 45 derece yükseltebilir.

Karın üzerindeyken kısmen yukarı iter: Bebek dirseklere basar ve vücudu karından yukarı doğru itmeye çalışır. Daha güçlü omuz kasları ve eklemleri bu yeteneğin elde edilmesine yardımcı olur.

Hareketli nesneleri gözleriyle takip eder: Bebeğin önündeki bir nesneyi yana sallayın, gözleri sabitlenir. 2 aylık bir bebek, nesneleri hareket eden gözleri ve boynu koordine eden bir hareketle izleyebilir.

Ekstremite kasları üzerinde daha iyi kontrol: Bebek artık uzuvlarla daha az sarsıntılı ve pürüzsüz hareketler yapar. Daha iyi gönüllü kas kontrolüne yardımcı olan motor becerilerindeki önemli bir iyileşmeden kaynaklanmaktadır.

Bazı yenidoğan refleksleri kaybolur: Daha ritmik kas kontrolünün gelişimi doğuştan gelen yenidoğan reflekslerini azaltır. Örneğin, palmar yakalama refleksi iki aylıkken kaybolur.

Gelişen görme ve göz koordinasyonu: Bebek yüz detaylarına dikkat eder ve renkleri daha iyi görür. Her iki gözün kasları arasındaki koordinasyon gelişir ve bebek yakında yavaş hareket eden nesneleri yakın mesafeden izler.

Sesleri ve tiz sesleri dinler: İki aylık bebekler ebeveynlerin seslerini duymayı sever ve sesin kaynağına bakarak yanıt verir. Bebek ayrıca şarkı söyleme ve müzik gibi yüksek seslere tepki göstererek doğuştan bu yana işitme becerilerinde önemli bir iyileşme olacaktır.

Sosyal ve Duygusal Gelişim

2 Aylık Bebeğin Sosyal ve Duygusal Gelişimi Nasıl Olur? Bu kategori, sosyal becerileri ve duygusal mizaçtaki ilerlemeyi tanımlayan gelişim sürecini sunar.

İnsanlara gülümsüyor: Gülmek, bebeklik döneminin en önemli sosyal kilometre taşıdır ve ilk önce iki aylıkken görürsünüz. Bebek gülümsemeye, özellikle ebeveynlerinkine gülümseme ve sevgi dolu seslerle cevap verir.

Sorulara cevap verir: Bebekle konuştuğunuzda, sanki geri konuşmaya çalışıyormuş gibi, sesler ile cevap verecektir. Bu sesler tutarsız ve anlamsızdır, ancak daha sonraki yaşamda anlamlı konuşmaların temelini oluşturur.

Kendini sakinleştirebilir: Bebek ağlama nöbetleri sırasında ellerini ağzına getirip başparmağını emerek kendini yatıştırmaya çalışır.

Sıkıldığında homurdanır ve hareket eder: İlk kez, bebek can sıkıntısını göstermeye başlar ve eldeki bir aktiviteye veya oyuncağa ilgisiz kalırken ağlar. Homurdanma, iki aylıkken bebeğin davranışının önemli bir özelliğidir.

Her bebek farklıdır ve gelişiminde yol kat etmek aynı aydaki diğer bebeklerden daha fazla zaman alabilir. Ebeveynler bebeklerini diğer bebeklerle karşılaştırma eğilimindedir. Bir ölçüde bu iyidir, ancak her bebek kendi gelişim zaman çizgisini takip eder ve zaman çizgisi değişebilir. Endişe, bu gecikme birkaç aydan fazla olduğunda olmalıdır. Gelişimde biraz gecikme normal olsa da, gelişim çok gecikirse bebeği doktora götürmelisiniz.

Ne Zaman Endişe Etmeli?

Uzmanlar ebeveynlere iki aylık büyümede bu gecikmeler aşağıdaki konularda dikkatli olmalarını önermektedir.

  • Destekle otururken kafası desteklenemiyorsa.
  • Ellerini ağza getirmez.
  • Nesneleri hareket ettikçe takip etmez.
  • Asla gülümsemez ve sesler çıkarmaz.
  • Başını sese doğru çevirmez.

Bir şeyleri fark ettiğinizde bebeği bir kontrol için doktora götürün. Bu gelişimsel gecikmeyi tespit etmek ve etkilerini azaltmak için bebeklerin düzenli aralıklarla taranmasını önermektedir. Ve ebeveynler olarak, her zaman küçük çocuğunuzun sağlıklı bir şekilde büyümesine yardımcı olmak için araştırma yapabilirsiniz.

Ebeveynler 2 Aylık Bebeğin Gelişiminde Nasıl Yardımcı Olabilir?

İki aylık bebeğinizin sağlıklı büyümesini sağlamak için bazı ipuçları:

  • Duyuları harekete geçiren oyunlar oynayın: Bebeği bir ses kaynağı bulmaya teşvik edin veya ebeveynlerini uzaktan tespit etmesine teşvik edin. Bu tür oyunlar, duyuların aktif kullanımını içerir ve böylece gelişimlerine yardımcı olur. Etkinlikler için günlük bir rutin belirleyin.
  • Yeterli sosyal etkileşime sahip olun: Bebeğin ilk sosyal becerileri şimdi şekilleniyor. Bebeğin yüzleri hatırlamasına yardımcı olan aile etkileşimleri gibi sosyal hayatta zaman geçirin.

Doğru aktiviteler, iki aylık bir çocuğun büyüme noktalarına zamanında ulaşmasına yardımcı olur. Bebeğinizin gelişim süreci hakkında bir şeyin yanlış olduğuna dair bir önseziniz varsa, hemen bir çocuk doktorunun randevusunu alın.

2 aylık bebek gelişiminde faydalı herhangi bir etkinlik biliyorsanız, bunları aşağıdaki yorumlar bölümünde okuyucularımız ile paylaşın.

Bebeğinizin gelişiminde bir sonraki ay hakkında da merak ettiklerinizi öğrenmek için 3 aylık bebek gelişimi yazımızı okuyabilirsiniz.

Önerilen Makaleler:

Comments

Bir yanıt yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir