18 Aylık Bebek Gelişimi: Ne Gibi Değişiklikler Olur?

Evet, bebekler hızlı büyür. Artık 1 buçuk yaşına girdi. Ve çok yakında bebeğiniz yalnız yürüyebilir, bir fincandan içebilirler ve etrafındaki birkaç nesnenin adlarını hatırlar. Bütün bunlar bebeğiniz 18 aylıkken olur. Bu aynı zamanda artık bir bebek değil, yürümeye başlayan bir çocuk oldukları zamandır. Böyle birçok büyüme simgesi var. Bu yazımızda, bebeğinizin 18. ayında elde ettiği tüm gelişimsel süreci açıklıyor olacağız.

Bebeğinizin 18. Ayı

18 Aylık Bebek Gelişiminde Neler Olur?

Bir buçuk yaşına gelen bir bebek bilişsel, fiziksel, sosyal ve duygusal olmak üzere üç ana alanda gelişim gösterir. Her gelişim alanının kendine özgü gelişimsel aşaması vardır.

Bilişsel Gelişim

Bunlar 18 aylık bir çocuğun bilişsel yetenekleri, beyin gelişimi ve düşünme gücü ile ilgili kilometre taşlarıdır.

Birkaç nesnenin amacını hatırlar: Bebeğiniz artık birkaç ev objesinin işlevlerini anlıyor. Örneğin, bebek telefonun konuşmak için olduğunu bilir. Yemek yerken ona bir kaşık verdiğinizde, bunun kendini beslemek için kullanıldığını biliyor.

Bir çift nesnyi eşleştirir: Aynı oyuncaklar bir araya getirilir ve ayakkabılarını her zaman çift olarak taşır. Yürümeye başlayan çocuk, iki özdeş nesnenin bir çift oluşturduğunu hatırlar.

Tek adımlı komutları takip eder: “Otur” dendiğinde bebek oturur, “buraya gel” derken ayağa kalkar ve size doğru yürür. Bebek şimdi talimatları yorumlayabilir ve hemen cevap verebilir.

Nesnelerin veya vücudun bölümlerinin adını bilir: Burnunu işaret etmesi istendiğinde, bebek vücut kısmını doğru bir şekilde gösterir. Ayrıca belirli bir nesneyi birkaç öğe arasından belirleyebilir. İyi bir nesne-isim ilişkisi bu yeteneğin kolaylaştırılmasına yardımcı olur.

Karmaşık davranışları taklit edebilir: 18 aylık bir çocuk, annesinin yemek pişirdiğini görürse bir sebze doğramasını taklit eder veya babasının tıraş olduğunu gördüğünde tıraş yapar gibi davranır. Bebek, hareketleri titizlikle gözlemler ve sık sık taklit eder.

İstediği bir şeye işaret ediyor: Eğer oyuncağı raftan almanızı istiyorsa, o zaman oyuncağa doğru işaret edecektir. Bebekler artık bir şeye işaret etmenin açık bir ilgiyi gösterdiğini biliyor.

Bir boya verildiğinde karalar: 18 aylık çocuklar kara kalem ve bir mum boya verildiğinde kağıt üzerine çizmeye çalışır. Anlamlı çizimler yapamaz, ancak oldukça karalamalar yapar.

Oyuncaklara ilgi gösterir ve oyun oynar: Bebek oyuncakları alır ve dikkatle okşar veya onunla konuşur gibi davranır. Bu taklit oyun şekli, daha sonraki yaşamda daha zengin yaratıcı oyunlara yol açar.

Fiziksel Gelişim

Bu gelişim süreci bir bebeğin fiziksel büyümesi, motor becerileri ve genel kas becerileri ile ilgilidir.

Desteksiz yalnız yürür: İlk kez bebek bir desteğe ihtiyaç duymaz ve yalnız doğru yürür. Bu önemli dönüm noktasını sağlama gücü ile daha iyi bir vücut dengesi vardır. Bebek hafif bir yalpalama ile yürüyebileceğinden izlemeniz gerekir.

Yürürken oyuncakları çeker: Yürümekle kalmaz aynı zamanda oyuncak araba gibi telli oyuncakları da peşinden çeker.

Adımlarla destek alarak koşabilir ve yürüyebilir: Bazı küçük çocuklar kısa adımlarla veya yavaş tempoda koşabilirler. Çocuğunuz artık, korkulukların desteğini kullanarak merdivenlerden yukarı ve aşağı yürüyebilir. Ancak çok dikkat etmelisiniz. Daha güçlü bacak kasları bu gelişim sürecini kolaylaştırabilir.

Top atabilir: Farklı yöne atsa da, ama en azından topu nasıl atacağını biliyor. Daha iyi kas ve omuzların artan gücü bu hareketin yapılmasına yardımcı olur.

Giyinmeye yardımcı olabilir: 18 aylık çocuk giyinmeye veya soyunmaya yardımcı olabilir.

Bardaktan içecekler ve bir kaşıkla yiyor: 18 aylıkken açık bir bardaktan içmeye çalışabilir. Ayrıca bir kaşığı düzgün bir şekilde tutabilecek ve ağzına yönlendirebilecektir.

En az on diş olacaktır: Bazı bebekler 18 aya kadar ilk üst azı dişlerine bile sahip olabilir ve daha sonra toplam diş sayısı 12 olacaktır.

Sosyal ve Duygusal Gelişim

Bunlar bebeğin sosyal becerileri, duygusal mizaç ve dili kullanma yeteneği ile ilgili gelişim sürecidir.

Öfke nöbetleri atar: İlk öfke nöbetleri olabilir! Bebek daha önce telaşlı anlar sergileyebilir, ama bu sefer gerçek bir öfke nöbeti görülebilir. Örneğin, daha önce elinden bir oyuncak alırsanız, ağlar ve telaşlı davranırdı. Ama şimdi, yüksek sesle ağlıyor, yere yuvarlanıyor ve hatta ellerini havaya fırlatacak gibi öfkeli davranacak.

Bir selamlamaya “Merhaba” ile yanıt verebilir: Yürümeye başlayan bir çocuk ebeveynlerden veya bakıcılardan selamlar alabilir. Sonuç olarak, bir dahaki sefere “Merhaba” dediğinizde, coşkulu bir “Merhaba” alabilirsiniz.

Gülen birine yanıt olarak gülüyor: Sosyal bir ortamda, herkes güldüğünde, 18 aylık bebek de buna katılır. Artık gülmenin sosyal bağ için gerekli olduğuna dair bir anlayış var ve 18 aylık çocuk bunu sık sık uygulayacak.

Yabancıların etrafında gerginleşir: Yeni yüzlerin etrafında, bebek biraz gergin ve varlıklarına karşı ihtiyatlı görünebilir. Yabancı yakınlaşmaya veya bebeğe dokunmaya çalışırsa ağlamaya başlar.

Yeni durumlarda ebeveynlere sarılabilir: 18 aylık bebek yeni bir yeri ziyaret ederken, bilinmeyen yüzlerin etrafında veya ne olduğundan emin olmadığında ebeveynlerine sarılacaktır.

Tanıdık insanlara karşı şefkat gösterir: Bebeğe yakın olanlar sevimli sarılmalar ve gülümsemelerle ödüllendirilecektir. Yürümeye başlayan çocuk, özellikle birincil bakıcılar ve kardeşler için candan bir sevgi gösterecektir.

Sosyal oyunu var: 18 aylık bebeğiniz kardeş ve büyükanne ve büyükbaba gibi yakınlarıyla oynamaktan mutlu olacak.

Bazı kelimeler konuşabilir: Yeni yürümeye başlayan çocuk artık duygularını veya düşüncelerini iletmeye yardımcı olan yaklaşık 10-20 tek kelime biliyor. Bu kelimeler temel ve telaffuz anlamsız olurdu, ama yine de bebek kelimenin fark edilebilir bir sesini çıkarıyor.

“Hayır” demek için başını iki yana sallar: Bebek “Hayır” demek için başını iki yana hareket ettirir. Bu nedenle, ona şişesini isteyip istemediğini veya aç olmadığını sorduğunuzda, başını iki yana sallayacak.

Her bebek benzersizdir ve yaşıtlarından farklı bir hızda gelişebilir. Ancak, bazı önemli noktalar gecikmenin kesin göstergeleridir.

Ne Zaman Endişelenmelisiniz?

Uzmanlara göre, aşağıdakiler 18 aylık bir bebeğin büyümesinde gelişimsel gecikmenin belirtileri olabilir.

  • Yürümez.
  • İlgili nesnelere veya ilgili kişilere işaret etmez.
  • Hareketleri taklit etmek için hiçbir çaba sarf etmez.
  • Tanıdık nesneleri ve insanları tanımıyor ve hatırlamıyor gibi görünüyor.
  • Altı kelimeden az bilir.
  • Bir yabancının varlığını kabul etmiyor gibi görünüyor.
  • Bir zamanlar sahip olduğu becerileri kaybeder.

Yukarıdaki belirtilerden herhangi birini gösteriyorsa bebeğinizi hemen bir doktora götürün. Uzmanlar, çocuklar 18 aylıkken otistik spektrum bozuklukları da dahil olmak üzere gelişimsel gecikmeler için bir bebeğin taranmasını önermektedir. Bununla birlikte, bebeğin herhangi bir gelişimsel bozukluğu yoksa, ebeveynler 18 aylık çocuğunun sağlıklı bir şekilde büyümesini sağlayabilir.

Ebeveynler 18 Aylık Bebeğin Gelişiminde Nasıl Yardımcı Olabilir?

Bebeğinizin daha iyi büyümesine yardımcı olacak beş ipucu şunları içerir:

Yürümek için yeterli fırsat verin: Bebeğiniz artık emeklemek yerine ayakları üzerinde durmayı ve yürümeyi seviyor. Onu yürümeye teşvik eden etkinliklere veya oyunlara ağırlık verin.

Anlamlı konuşmalar yapın: Bebekler “Hayır” ı ve diğer birkaç tek kelimeyi de anlarlar. Konuşmalarınızı maksatlı tutun ve bebek konuşmasına teşvik edin. Bebeğe sorular sorun, ona “Evet” veya “Hayır” gibi seçenekler verin. Bu, 18 aylık bir çocuğun iletişim becerilerini geliştirmeye yardımcı olacaktır.

Bazı kurallar belirleyin: Unutmayın, yürümeye başlayan çocuk öfke nöbetleri sizi bu süre zarfında sık sık zorlar. Yani, bazı kurallar koyun. Örneğin, saat 20:00’den sonra oyun yok ve uyuma vakti ve şeker yemek yok, ancak ekstra meyve olabilir. Kurallar, düzeni ayarlamaya ve fırtınalı bir öfke nöbeti olasılığını azaltmaya yardımcı olur.

Sosyal oyun önemlidir: Diğer bebekler ve aile üyeleriyle etkileşim, bebeğin sosyal bağları kurmayı öğrenmesine yardımcı olur. Bu nedenle, sosyal oyun çok önemlidir.

Bebeğin bağımsız olmasına izin verin: 18 aylık çocuk kendi başına yemek yemeyi, fincandan su içmeyi ve belki de sizden gördükten sonra ayakkabı bağlarını bağlamayı deneyecektir. Her zaman doğru olmayabilir, ancak sürekli gözetim ile bebeğin bu şeyleri denemesine izin vermek iyidir.

Doğru miktarda uyarım ve motivasyon, büyüme işaretlerine ulaşmak için 18 aylık bebeklerde bir ihtiyaçtır. Ama sadece yaşının diğer bebekleri daha hızlı gelişimde olduğu için kaygılı olmayın. Bebekler etraflarındaki dünyayı keşfetmek ve anlamak için zaman ayırırlar. Herhangi bir gecikme belirtisi göstermedikçe, endişelenmenize gerek yoktur. Sonunda, sevgi, bakım gelişimsel hedeflerine ulaşmak için ihtiyaç duyduğu her şeydir.

18 aylık bebek gelişiminde faydalı herhangi bir etkinlik biliyorsanız, bunları aşağıdaki yorumlar bölümünde okuyucularımız ile paylaşın.

Bebeğinizin gelişiminde bir sonraki ay hakkında da merak ettiklerinizi öğrenmek için 19 aylık bebek gelişimi yazımızı okuyabilirsiniz.

Önerilen Makaleler:

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.