16 Haftalık Gebelik: Belirtileri, Fiziksel Değişiklikler ve Öneriler

Şimdi 16 haftalık hamilesiniz ve hamileliğinizin neredeyse yarısına geldiniz. Ve evet, şimdi, doğum öncesi muayenelerinizin tamamında bebeğinizin kalp atışlarını duyabilirsiniz!

Bu hafta başka neler oluyor? Bu yazımızda size bebeğin gelişimi, vücudundaki değişiklikler ve gebeliğin 16. haftasında izlenecek ipuçları hakkında bilgiler vereceğiz.

Ayrıca babalar için bazı ipuçları ekledik, böylece hamileliğin bir parçası hissedebilirler.

Bebeğiniz 16. Haftada Ne Kadar Büyüklükte?

Bebeğiniz bu hafta yaklaşık bir avokado büyüklüğündedir ve avucunuzun içine sığabilir. Anne karnındaki bebek 11.6 cm ölçüyor ve 100 gr ağırlığındadır.

16 Haftalık Ultrason Görüntüsü

Gebeliğin 18.Haftasında Bebeğinizdeki Değişiklikler

Büyük bir büyüme artışı yoldadır ve önümüzdeki üç hafta içinde daha aktif olacak ve birçok karmaşık vücut sistemi çalışmaya başlayacak. Aşağıda listelenen özellikler, Alex A. Lluch ve Dr. Benito Villanueva’nin Bekleyen Anneler İçin Tam Gebelik Rehberi kitabından alınmıştır.

 • Cilt: Cilt şeffaf ve pembedir ve altında kan damarları görülür.
 • Uzuvlar: Minik ayakları tekme atabilir ve eller kavrama hareketleri yapabilir. Ayak tırnakları büyümeye başlar. Şimdi başparmağını emebilir.
 • Gözler: Işığa gittikçe daha duyarlı hale gelirler.
 • Dudak: Üst dudağın ortasında philtrum veya medial yarık adı verilen dikey bir oluk görünmeye başlar.
 • Kas-iskelet sistemi: Kaslar ve kemikler düzenlenir ve yüz kasları hareket ederek yüz ifadelerine yol açar.
 • Sinir sistemi: Gelişmeye devam eder ve sinir kontrolü sayesinde bebeğinizde refleksler olacaktır. Ayrıca göbek kordonuyla da oynayacak.
 • Baş ve kafa derisi: Omurga güçlendikçe baş ve boyun daha dikleşir. Kafa derisi deseni, görünür.
 • Kalp ve kan akışı: Kalp her gün kan pompalar ve bu fraksiyon bebek geliştikçe artar.
 • Plasenta: Oksijen ve besin değişimine yardımcı olan birkaç kan damarını barındırmak için büyür.

İkiz bebek taşıyorsanız, ikiz fetüslerin gelişimi aşağıdaki semptomlarla birlikte yukarıdakiyle aynı olacaktır:

 • İkizlerinizin tırnakları büyür ve neredeyse benzersiz parmak izleri oluşur.
 • Ultrason taramasında sol başparmak emen bebeklerden birini tespit ederseniz, solak olabilir.
 • Sonografın cinsiyetlerini kolayca tanımasına izin veren genitaller oluşur.
 • Vücutları kafalarından daha hızlı büyür. Deri, doğumdan önce kaybolan lanugo olarak adlandırılan tüylü saçlarla kaplıdır, ancak birkaç bebek doğumdan sonra bu olur.
 • Tüm uzuvlar ve eklemler hareket eder. İskelet sistemi şimdi yumuşak, lastik kıkırdaktan yapılmış ve yavaşça sertleşiyor.
 • Göğüsler yukarı ve aşağı hareket eder ve nefes almayı taklit eder. Hava yerine amniyotik sıvı alırlar.

16 Haftalık Gebelik Belirtileri Nelerdir?

Hamileliğin 16. haftası boyunca fark edebileceğiniz semptomlar şunları içerir.:

İlk tekmeler: Bebeğiniz tekmelemeye başlar ve bebeğin de hareket ettiğini hissedebilirsiniz. Bu vuruşlara çırpınma veya hızlanma denir ve hazımsızlık veya mide rahatsızlıklarıyla karıştırılabilir.

Göğüslerin büyümesi: Emzirmeye hazırlanırken göğüsler büyür.

Hamilelik ışıltısı: Bu süre zarfında artan kan akışı yüzünüzün parlak görünmesini sağlar ve aktif hormonlar cildinizi daha yağlı ve parlak hale getirir.

Sırt ağrısı: Hormonal değişiklikler sırt ağrısı riskini artırabilir. Acıyı hafifletmek için bazı düşük etkili egzersizlere ihtiyacınız olabilir. Ayrıca, oturun ve ayakta durun ve ağrınızı hafifletmek için vücudunuzu düzenli olarak gerin. Ancak bir şey denemeden önce doktorunuza danışın.

Kabızlık: Gastrointestinal sistemi inaktif hale getiren gebelik hormonlarının yanı sıra, büyüyen uterus bağırsaklara baskı yapar ve kabızlığa yol açar. Yüksek lifli yiyecekler alın.

Vajinal akıntı: Bu artmaya devam eder ve vajinayı enfeksiyonlardan koruduğu için iyidir. Genital sistem enfeksiyonlarını ve tahrişlerini önlemek için ped kullanımından kaçınabilirsiniz.

Varisli damarlar: Büyüyen rahim ağrılı varisli damarlara neden olan kan damarlarını sıkıştırır. Fazla kilo alımı, dolaşım sistemi üzerindeki yükü artırarak varisli damarlara yol açabileceğinden, kilonuzu yönetmek şarttır. Ayrıca, uzun süre aynı pozisyonda durmayın ve otururken ayaklarınızı yüksek tutun.

Diş eti kanaması: Hamilelik hormonları iltihaplanmaya neden olduğundan, diş etlerini kanama, tahriş ve bakterilere duyarlı hale getirdiğinden, fırçaladıktan sonra kanama diş etlerini fark edeceksiniz. İyi ağız hijyeni ve diş hekimi ziyaretleri şarttır.

Bacak krampları: Şiddetli bacak krampları ve ağrı çekebilirsiniz. Bacaklarınızı, ayaklarınızı ve ayak bileklerinizi hareket ettirmek ve egzersiz yapmak krampları önlemeye yardımcı olabilir.

Mide ekşimesi: Progesteron, büyüyen bebekle vücudunuzu genişletmeye yardımcı olur. Ayrıca sindirim sistemi boyunca yiyeceklerin hareketini yavaşlatır ve mide ekşimesine neden olur. Günde üç kez daha büyük ana öğünlerden ziyade sık aralıklarla daha küçük öğünler alın. Baharatlı yiyecekler yemekten ve yemeklerden hemen sonra uzanmaktan kaçının.

Burun kanamaları: Endişe verici görünebilir, ancak 16. hafta boyunca burun kanamaları, burnun küçük kan damarlarını yırtan ek kan akışından kaynaklanır. Kuru burnunuzu nemlendirmek için bir nemlendirici veya neti pot kullanın.

Unutkanlık: Biraz unutkan olabilir veya konsantre olmakta zorlanabilirsiniz. Asıl neden bilinmese de, “PregnancyBrain” biyolojik olabilir veya zihninizdeki sonsuz düşüncelerin bir sonucu olabilir.

Kuru ve kaşıntılı gözler: Hamilelik hormonlarının, gözlerde kuruluk ve kaşıntının başka bir etkisi, sadece sağlık uzmanınıza danıştıktan sonra göz damlaları ile tedavi edilebilir.

Hamilelikte 16. hafta boyunca başka semptomlar bulursanız, doktorunuza bunları bildirmelisiniz.

Anne Adaylarına İpuçları:

Sabah bulantısı geçtikten sonra, sağlıklı beslenme ve formda kalmaya odaklanmak için iyi bir zamandır. Aşağıda bazı tavsiyeler yer alıyor.

Doğru beslenin: Tatlı yiyecekler için aşerme oluyorsa, şeker yerine yoğurt veya meyve alabilirsiniz. Tuzlu yiyecekler yemek istiyorsanız, peynir atıştırın. Bunlar sadece aşermenizi karşılamakla kalmaz, aynı zamanda kalsiyum ve protein ihtiyaçlarını da karşılar.

Alıştırma: Yarım saatlik bir egzersiz iyi bir fikirdir. Yürüyüş ve yüzme düşük yoğunluklu aktiviteler için daha iyi seçeneklerdir. Ancak herhangi bir egzersizi denemeden önce doktorunuzla görüşün.

Araştırma: Çocuk arabaları, bebek arabaları, bebek oto koltukları ve diğer bebek eşyaları araştırmaya başlayın. Bebek doğduktan sonra bebek alışverişi yapmak zor olabilir.

Yanda uyumak: Bu haftadan daha önemli hale geliyor ve sırt üstü uyumak tavsiye edilmiyor. Yan tarafınızda uyurken destek için yastıklar kullanabilir veya hamilelik için özel olarak tasarlanmış annelik yastıkları satın alabilirsiniz.

Doğum eğitimi: Stres ve endişe ve sizi etkileyen diğer duygularla başa çıkmak için doğum eğitimi derslerine kaydolmanız önerilebilir.

İletişim: Korkularınızı ve endişenizi eşinizle paylaşın. Bundan çıkmanıza yardımcı olacak ve eşiniz de neler yaşadığınızı anlayacak. İletişim hamilelik sırasında ikinizin de birbirinizi anlaması için çok önemlidir.

Yolculuğu şaşırtıcı hale getirin: Bebek isimleri aramak sizi heyecanla doldurabilir. Stres giderici bir etkinlik de olabilir.

Kararlar önemlidir: Sağlığınız, mali durumunuz veya bebeğinizle ilgili olsun, aldığınız kararlar konusunda kararlı olun.

Anne karnı: Artık göbeğiniz belirginleştiğine göre, fotoğraf çekebilirsiniz. Her gün aynı yerde durabilir ve kendi küçük filminizi oluşturmak için fotoğraf çekebilirsiniz.

Gebeliğin 16. Haftasında Beslenme

Uzmanlara göre, ikinci üç aylık döneminizden itibaren her gün fazladan 340 kalori almanız gerekiyor. Bununla birlikte, kilonuza ve aktivite seviyenize bağlıdır.

Fazla kilolu veya obezseniz, bu öneriler yardımcı olabilir:

 • İlk yemeğiniz besleyici bir kahvaltı olmalıdır. Doğru miktarda protein, lif, kompleks karbonhidrat ve bazı sağlıklı yağlar içermelidir.
 • Kepekli tahıllar, az yağlı süt ürünleri, sebzeler ve yağsız et alın. İşlenmiş gıdalardan, şekerli tatlılardan ve paketli atıştırmalıklardan kaçının.
 • Humus, sade yoğurt, fındık ezmesi, bebek havuç, bazı çiğ sebzeler ve elma, nar, muz, taze gibi taze meyveler gibi sağlıklı atıştırmalıkları tüketmeye devam edin. Bu şekilde, abur cubur yeme ihtimaliniz azalır.
 • Yağlı yiyecekleri dondurma, çörek veya patates cips yerine yağsız dondurulmuş yoğurt, simit veya patlamış mısır ile değiştirin.
 • Bir bardak meyve suyu veya gazlı içecek yerine su için.
 • Düşük kilolu, normal veya kilo vermekte zorluk çekiyorsanız, aşağıdaki beslenme ipuçlarını deneyin:
 • Kalori artırmak için her gün bir milkshake içilebilir.
 • Beslenmenize fındık ve avokado gibi sağlıklı yağlar ekleyin.
 • Tok tuttukları ve sağlıklı oldukları için taze meyveler yerine kuru meyveler yiyin.
 • Öğün aralarında atıştırmalık yiyin.
 • Hala kilo vermekteyseniz veya yeme bozukluğunuz varsa, alternatif öneriler için sağlık uzmanınızla konuşun.

Baba Adaylarına İpuçları:

 • Eşiniz bebeğin hareketlerini hissetmeye başladığında, onları da hissetmek isteyeceksiniz. Onları hissedemeyebilirsiniz, ancak bebeğinizi sesinize aşina hale geldiği için bebeğinize kitap okuyabilir veya şarkı söyleyebilirsiniz.
 • Bir ömür boyu sevgisini kazanmak için bu güzel aşamada ona olan sevginizi göstermeye devam edin.
 • Eşinizin vücudu, onu üzebilecek birçok fiziksel değişikliğe uğrar. Olumlu olarak iyi hissetmesini sağlayabilirsiniz.
 • İkiniz için son bir gezi olabilecek tatil özgürlüğünün tadını çıkarın. Ayrıca, ikinci üç aylık dönem seyahat için ideal bir zaman olabilir. Bu aşamayı geçtikten sonra, herhangi bir aktivite planlayamaz veya birlikte eğlenemezsiniz.

Sıkça Sorulan Sorular

Gebeliğin 16. haftasında ne kadar kilo alınır?

Hamileliğinize başladığınızda sağlıklı bir kiloda olsaydınız, bu üç aylık dönemde toplam yaklaşık 5 ila 7 alınabilir (yani tüm hamileliğiniz için toplam 11 ila 14 kiloya doğru). Düşük kilolu, aşırı kilolu veya ikiz veya daha fazla taşıyorsanız, doktorunuz biraz daha fazla veya daha az kilo almanızı önerebilir.

Hamileliğinizin 16. haftasında deneyimlerinizi paylaşmak için aşağıdaki yorumlar bölümünü kullanabilirsiniz.

Gebeliğinizin bir sonraki haftası hakkında da merak ettiklerinizi öğrenmek için 17 haftalık hamilelik yazımızı okuyabilirsiniz.

Comments

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir