15 Garip Erken Görülen Hamilelik Belirtileri

Sabah bulantıları, ağrılı göğüsler, yiyecek istekleri hamileliğin popüler belirtileridir. Bunlar da yaygın olarak tartışılmaktadır. Bununla beraber hamilelik sırasında ortaya çıkan birkaç semptom var, ancak insanlar bunları biraz garip buluyor. Tuhaf görünebilirler, ancak size garip hamilelik belirtilerinin diğer hamilelik belirtileri kadar normal olduğunu söyleyelim.

Bu tür garip hamilelik belirtilerini öğrenmek için bu yazımızı okuyun.

15 “Tuhaf” Gebelik Belirtileri

Ayakların büyümesi:

Gebelikte hormonlar, bağların gerilmesine ve gevşemesine neden olabilir. Bu da ayağınızın boyutunun artmasına neden olabilir.

Hamilelik beyni:

Hamileliğin başlarında başlayan bir tür hafıza kaybıdır. Bir şeyleri unutma eğilimindesiniz. Bir araştırma, hamile kadınların bilişsel bozulmaya neden olabilecek bir azalmaya tanık olabileceğini bulmuştur.

Dolgun saçlar:

Hormonlar, özellikle hamilelik sırasında yüksek östrojen seviyeleri, saçınızın büyüme evresini uzatabilir ve saç dökülmesini önleyebilir. Böylece saçlarınız daha dolgun veya kalın olabilir.

Artan koku hissi:

Artan östrojen seviyeleri gebelikte koku hissini artırabilir. Stanford’daki araştırmacılar, sabah hastalığının bazılarında bu yüksek hassasiyetle ilişkili olabileceğini varsaydılar.

Metalik tat:

Erken gebelikte yükselen östrojen seviyeleri ağızda garip bir metalik tada neden olabilir. Bulantı ve hamilelik kusma semptomlarını şiddetlendirebilir, bazı gıda türlerine karşı isteksizliğe yol açabilir.

Akne:

Hamilelikte hormonal seviyedeki dalgalanma nedeniyle sivilceler fark edebilirsiniz.

Kabuslar:

Gerçekçi hissedebilecek garip, korkutucu veya güzel rüyalarınız olabilir ve bu rüyaları gün boyunca hatırlayabilirsiniz.

Mide gurlaması:

Mideniz, kısa bir süre için bile yiyecek veya su olmadan kaldığınızda ortaya çıkabilecek gurultu sesleri üretebilir. Kendinizi sık sık aç da hissedebilirsiniz ve iştahınız artabilir.

Areola çevresindeki küçük yumrular:

Hamileliğiniz ilerledikçe, areola çevresinde bulunan Montgomery bezleri daha belirgin hale gelir ve areola kararır. Montgomery bezleri küçük tümsekler olarak görünebilir ve stimülasyonda daha görünür hale gelebilir.

Beyaz akıntı:

Erken hamilelikte beyazımsı veya sarımsı bir akıntı görebilirsiniz. Bu, hamilelik sırasında yaygın olan hormonal değişikliklere veya maya enfeksiyonlarına bağlı olabilir.

Dişleri fırçalarken öğürme:

Bazı kadınlar dişlerini, özellikle azı dişlerini diş ipi veya fırçalarken öğürmeyi bildirirler.

Belirli renklere duyarlılık:

Bazı kadınlar belirli renklere maruz kaldıklarında bulantı hissedebilirler.

Cilt lekeleri:

Bunlar, hormonal seviyelerin artması nedeniyle oluşan küçük cilt lekeleridir. Yüz, koltuk altı, boyun, göğüsler veya kasıkta herhangi bir yerde gelişir. Cilt lekeleri çoğu zaman zararsızdır.

Vücut ısısında artış:

Yumurtlamadan 24 saat sonra vücut ısınızın yükselmesi ve yumurtlamadan birkaç gün sonra yüksek kalması muhtemeldir.

Göbek çevresinde ağrı:

Büyüyen rahim bazen karın duvarına baskı uygulayarak “içe dönük” göbek deliğinin “dışa dönük” hale gelmesine neden olabilir. Bazen ağrılıdır ve doğumdan sonra genellikle eski haline gelir.

Bu enteresan gebelik işaret ve semptomların çoğu spekülasyonlara dayanır ve pozitif bir gebeliği teşhis etmek için işaret olarak kullanılamaz. Evde hamilelik testi yapmak hamile olup olmadığınızı bilmenize yardımcı olabilir.

Bu olağandışı erken gebelik belirtilerinden herhangi birini yaşarsanız, endişelerinizi sağlık uzmanınızla iletebilirsiniz. Doktorunuz hamilelik onayı için kan veya idrar hamilelik testi yapabilir.

Kaynaklar:

  1. Why your feet get bigger as you age; Harvard Health Publishing
  2. 5.4 Strange dreams and nightmares; The Open University
  3. New evidence connects nausea to sense of smell; Stanford University

Senin Görüşün veya Deneyimin Nedir?

Aşağıda yer alan yorum bölümünden sen de ister kendi deneyimlerini anlat, ister hamileliğe dair merak ettiğin sorularını diğer okuyucularla paylaş.

Önerilen Makaleler:

Comments

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir