13 Aylık Bebek Gelişimi: Ne Gibi Değişiklikler Olur?

İlk doğum gününden sonra, bebeğinize yepyeni bir dünya açılır. Artık bebeğiniz 1 yaşında. Bebeğiniz için güzel bir süreç olsa da, sizin için biraz yorucu olabilir.

Bu ay bebeğiniz için önemli bir zamandır ve büyümesini ve gelişimini hiçbir şekilde kısıtlamadığınızdan emin olmanız gerekir. Etrafındaki büyüleyici dünyayı keşfetmesine izin verin.

Bebeğinizin 13. Ayı

13 Aylık Bebek Gelişiminde Neler Olur?

Bebeğiniz henüz desteksiz yürümeye başlamasa bile, artık oldukça yakın. 13 aylık bebeğinizin gelişimsel sürecini bilmek için aşağıdakileri yapın:

  1. Düzgün bir denge için bacaklarını birbirinden ayırarak durabilir. Zaman ilerledikçe dengesine daha iyi hakim olacak.
  2. Aniden bebeğinizin yürümeye ilgi göstermediğini fark edebilirsiniz. Her bebek diğerinden farklı olduğu için endişelenmenize gerek yok. Bebeğinizin yürüyüş sürecine başlaması biraz zaman alabilir.
  3. Bebeğinize heyecan verici ve güvenli bir ortam sunun. Onu yeni beceriler geliştirmeye zorlamayın, çünkü bu onu daha sinirli ve gergin hale getirecektir.
  4. Bebeğinize ayrı bir birey olduğunu hatırlamanız gerekir. Onunla ne kadar bağlantı kurduğunuzdan bağımsız olarak, kendi yetenekleri tarafından yönetilecektir.
  5. Bu yaşta bebeğinizi oldukça ilgili ve meraklı bulacaksınız.

13 Aylık Bebekler İçin İnteraktif Oyunlar ve Pratikler:

Bu ay, bebeğinizin itme oyuncaklarını seveceği zamandır. Bebekler sadeliği sevdiği için pahalı oyuncaklar satın almaya gerek yoktur.

Arabalar ve vagonlar aniden favori oyuncakları haline gelecek. Bu yaşta bebeğinizin kişiliği biraz daha gelişir ve ayrıca isteklerini ve arzularını ifade etmeyi öğrenir.

Yemeğiyle oynamayı sevecek ve ondan masa görgüleri beklemeyin.

Neyin güvenli olup ve neyin güvenli olmadığının farkında değildir. Evde önlem aldığınızdan emin olun.

Banyo zamanlarını çok sevecek. Ancak onu küvette yalnız bırakmayın. Banyo yaparken yüzen oyuncaklar verebilirsiniz.

13 Aylık Bebeğin Yeme Alışkanlıklarındaki Değişiklikler

12 aylıktan sonra bebeklerde yeme alışkanlıklarında önemli değişiklikler görülür. İştah artık eskisi gibi değil, yemek yerken daha telaşlı olabilir, yemek masasında öfke nöbetleri olabilir, vb.

Endişelenmeye gerek yok. Büyüme ve gelişme amacıyla doğru beslenmeyi sağlamak için bebeğinize yiyecekler sunmaya devam etmeniz gerekir. Daha iyi öneriler için çocuk doktoruna danışın. Sunduğunuz yemeğin yapısında ve lezzetinde bazı değişiklikler ekleyin, işte bazı ipuçları:

  • Mümkünse emzirmeye devam edin, çünkü bu hem bebeğinize hem de size önemli faydalar sağlayacaktır.
  • Beslenmesinde C vitamini kaynaklarını ve demirini artırmanın yolları hakkında doktorunuzla konuşabilirsiniz.
  • Ekmek, yumurta, sebze, meyve, tahıllar da günlük beslenmesine tavuk ve balıkla birlikte eklenebilir.
  • Bebeğiniz belirli bir günde fazla yemek yemiyorsa endişelenmemeye çalışın. Hafta boyunca yiyecek alımına konsantre olun.

Bebeğinize bakmanın yanı sıra, kendinize bakmanız da çok önemlidir. Güven ve kendine saygı hakkında öğrenme söz konusu olduğunda onun rol modelisiniz. Beslenme ve dinlenmenin önemi gibi temel bilgileri ihmal etmemelisiniz. Bu büyüme evresinin çocuğunuzla birlikte tadını çıkarın.

13 aylık bebek gelişiminde faydalı herhangi bir etkinlik biliyorsanız, bunları aşağıdaki yorumlar bölümünde okuyucularımız ile paylaşın.

Bebeğinizin gelişiminde bir sonraki ay hakkında da merak ettiklerinizi öğrenmek için 14 aylık bebek gelişimi yazımızı okuyabilirsiniz.

Önerilen Makaleler:

Comments

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir