12. Haftalık Gebelik: Belirtileri, Fiziksel Değişiklikler ve Öneriler

12 haftalık hamileysiniz, bu da yakında ilk üç aylık dönemi tamamlayacağınız anlamına gelir!

12 haftaya kadar, küçük bebeğinizin organlarının neredeyse oluştuğunu biliyor muydunuz? 12. hafta, bebeğin hareketlerini ilk kez bir ultrason yoluyla fark ettiğiniz zamandır.

Vücudunuzda neler olduğu ve bebeğinizin bu hafta nasıl geliştiği hakkında daha fazla bilgi edinmek ister misiniz? Hamileliğin 12. haftası, bebeğin gelişimi ve vücudunuzdaki değişiklikler ve sağlıklı kalmak için takip edebileceğiniz ipuçları hakkında daha fazla bilgi için bu yazımızı okuyun.

Bebeğiniz 12. Haftada Ne Kadar Büyüklükte?

12 haftada, bebeğiniz misket limonu büyüklüğünde olacaktır. Bu, bebeğinizin hızla gelişmeye başladığı zamandır.

Boyut: Fetusun boyutu yaklaşık 5 cm ve ağırlık olarak 16-28 gr olacaktır.

12 Haftalık Ultrason Görüntüsü

Gebeliğin 12.Haftasında Bebeğinizdeki Değişiklikler

Aşağıda da şu ana kadar oluşan diğer fiziksel özellikleri yer almaktadır:

 • Vücudun ana dış özellikleri gelişir.
 • Saçlar büyümeye başlar, ancak hamileliğin sonuna kadar görülemez.
 • Göz kapakları kaynaşır.
 • Tırnaklar hala gelişirken parmaklar ve ayak parmakları gelişir.
 • Kaslar gelişim aşamasındadır.
 • Dış genital bölgeler gelişir.
 • Trakeada gırtlak veya ses kutusu gelişmeye başlar.
 • Hafif ve rastgele hareket eder, ancak anne henüz hareketleri hissedemez.

Kalp atışı: Bu, bir doktorun fetal kalp atışını elektronik olarak algıladığı normal zamandır. 12. haftada normal fetal kalp atım hızı 110 ila 160 arasında değişir. Bu da annenin kalp atım hızının iki katıdır. Hamileliğin bu zamanında ultrason taraması size ayrıntılarını verecektir.

Kalp atışı tespit edilmezse, bir iki hafta erken olabileceğiniz için endişelenmenize gerek yoktur. Ya da bebeğin pozisyonu yanlış olabilir. Doktorunuz önümüzdeki haftalarda kalp atışını tespit etmeye çalışacaktır.

Sindirim sistemi: Bebeğin sindirim sistemi 12 haftada gelişme aşamasındadır ve önemli işlevleri yerine getirmez. Bebek tüm beslenmeyi göbek kordonu ve plasenta yoluyla anneden alır. Bu nedenle, dengeli bir şekilde beslenmelisiniz.

Gebeliğin 12. haftasında yaşayabileceğiniz bedensel değişiklikleri öğrenmek için okumaya devam edin.

Hamileliğin 12. Haftasında Vücudunuz Nasıl Değişir?

Şu anda fark etmeye başlayabileceğiniz değişiklikler şunları içerir:

Göbeğin büyümesi: Bebeğinizin yumrularını göstermeye başlayacaksınız. Bel ve göbek hattı daa yuvarlak olmaya başlayabilir. Bununla birlikte, bazı kadınlar için, 13. veya 14. haftada göbek çevresi belirginleşmeye başlayabilir.

Cilt tonunda değişiklik: Bazı kadınlar 12. haftaya ulaştıklarında yüzlerinde bir parıltı fark ederken, bazı kadınlar tenlerinin koyulaştığını görürler.

Bunlara ek olarak, bu hafta hamileliğin tipik semptomlarını yaşayacaksınız.

12 Haftalık Gebelik Belirtileri Nelerdir?

İlk üç aylık döneminizde bir takım hamilelik belirtileri yaşamış olabilirsiniz. 12. Haftada bu belirtiler sizde olabilir veya olmayabilir. 12. haftada bazı yaygın hamilelik belirtileri şunlardır:

Baş dönmesi ve baş ağrısı: Çoğu kadın, ilk üç aylık dönemin sonunda veya gebeliğin 12. haftasında nadiren baş ağrısı yaşar. Gözlerin gerilmesi veya strese bağlı olabilir. Bazen baş ağrısı da baş dönmesine neden olabilir.

Yorgunluk: Sabah bulantısı hamileliğin bu döneminde yavaşça kaybolabilir. Ve bu haftadan itibaren sık sık yorgunluk yaşayabilirsiniz. Stres ve vücudun artan fiziksel taleplerinden kaynaklanabilir.

Gaz ve şişkinlik: Rahim büyüdükçe sindirim sistemi bu süre zarfında yavaşlayabilir. Bu, midede gaz oluşumuna neden olarak şişkin hissetmenizi sağlar.

Lekelenme: İlk üç aylık dönemde hafif vajinal kanama veya lekelenme olabilir, genellikle bir günden fazla olmamak üzere. Düzenli lekelenme fark ederseniz, doktorunuza bunu bildirmelisiniz.

Artan koku hissi: Birçok kadın, ilk üç aylık döneminin sonuna ulaştıklarında daha yüksek bir koku hissi yaşarlar. Belirli yiyeceklerden kaçınma duymanızın nedenlerinden biri de budur.

Diğerleri: Aşırı tükürük, artan idrara çıkma veya ruh hali değişimleri, 12 haftalık hamileyken gözlemleyebileceğiniz diğer bazı değişikliklerdir.

Bu belirtiler yaygın ve yönetilebilir olduğundan, bunlar hakkında endişelenmenize gerek yoktur. Ayrıca, zamanla kaybolma eğilimindedirler.

Bir sonraki bölümde, 12 haftalık ultrason taraması ve ne gösterdiği hakkında konuşacağız.

12 Haftalık Hamilelikte Ultrason

İlk ultrason taraması genellikle 12 haftalık hamilelikte yapılır. Bebeğin organlarının çoğu şimdiye kadar oluştuğundan, bu tarama aşağıdaki gibi ayrıntıları sağlar:

 • Bebeğin gelişiminin değerlendirilmesi
 • Hamileliğin yaşı ve tahmini doğum tarihi
 • Bebeğin kalp atış hızı
 • Bir veya daha fazla bebek taşıyorsanız. Konjenital anormallik olup olmadığını değerlendirmek de mümkündür.
 • Bebeğin doğru yerde olup olmadığı

12 haftalık ultrason yaklaşık 20 ila 30 dakika sürer. Sonograf karnınıza bir jel uygulayacak ve bebeğinizin siyah beyaz görüntüsünü monitörde göstermeye yardımcı olacak bir cihaz kullanacaktır. Bu, bebeğiniz hakkında yeterli bilgi veren düşük maliyetli, invazif olmayan ve düşük riskli bir taramadır. Herhangi bir şüpheniz varsa, tıp uzmanına bunu sormaya çekinmeyin.

12 haftanın sonunda, fetus önceki haftalardaki kadar savunmasız değildir. Ancak sağlıklı kalmanızı sağlamak için özen gösterilmelidir ve hamilelik gerektiği gibi ilerler.

Gebeliğin 12. Haftasında Hatırlanması Gerekenler

 • Bebeğiniz büyürken ve doğru beslenmeye ihtiyaç duyacağı için dengeli bir beslenme programı uygulayın.
 • Cildin koyulaşması veya çatlakların kaybolması konusunda endişelenmeyin. Genellikle zamanla kaybolur.  Değilse, yönetilebilirler. Güneşe çıkmadan önce güneş kremi uygulayabilirsiniz.
 • Vücudunuzdaki duygusal veya fiziksel değişiklikler konusunda stresli olmayın. Bunun yerine, hamileliğinizi kucaklayın ve rahatlayın. Müzik dinlemeye çalışın ve kendinizi olumlu insanlarla kuşatın.
 • Bu süre boyunca egzersiz yapmaya başlayın. Doktorunuza bu zaman için ideal egzersizler hakkında soru sorabilirsiniz. Ayrıca yardımcı olabilecek doğum öncesi egzersiz derslerine de katılabilirsiniz.
 • Tansiyon, diyabet gibi sağlık sorunları hakkında doktorunuzu bilgilendirin.
 • Doğum öncesi vitamin alımı konusunda doktorunuza danışın.
 • Gardırobunuza bazı hamile kıyafetleri ekleyebilirsiniz.
 • Gece geç saatte atıştırma, abur cubur abur cubur yeme, sigara içme ve aşırı şeker ve yağ tüketimi gibi sağlıksız alışkanlıklardan kesinlikle kaçının.

12. haftanın tamamlanması hamileliğinizin ilk kilometre taşını işaret eder. Her hafta, bebeğinizle olan bağınız daha da güçlenecektir. Her adımda kendinize dikkat ederek annelik yolculuğunuzu kucaklayın. Herhangi bir şüpheniz veya endişeniz varsa, doktorunuza danışın.

Gebeliğin 12. haftasında deneyimleriniz nelerdi? Aşağıdaki yorum bölümünde bizimle paylaşın.

Kaynaklar:

 1. Fetal Growth And Development; SouthDakota Department of Health
 2. A Woman’s Right To Know; Wisconsin Department of Health Services
 3. The First Trimester; Beaumont Health

Gebeliğinizin bir sonraki haftası hakkında da merak ettiklerinizi öğrenmek için 13 haftalık hamilelik yazımızı okuyabilirsiniz.

Comments

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir