12 Aylık Bebek Gelişimi: Ne Gibi Değişiklikler Olur?

Bebeğiniz 12 aylık bebeklik döneminin en unutulmaz gelişim süreçlerinden birine ulaştı. Temel talimatları anlıyorlar, bazıları yürüyebiliyor ve tanıdık insanlara işaret ediyor. Bu ay aynı zamanda bebeğinizin yürümeye başlayacağının da bir işaretidir. Kısacası öğrenme ve sürprizlerle dolu bir aşama olacak! 12 aylık çocuğunuzun ne yapması gerektiğini mi merak ediyorsunuz? Bu yazımızda sizin için tam bir resim çiziyor olacağız!

Bebeğinizin 12. Ayı

12 Aylık Bebek Gelişiminde Neler Olur?

Üç temel gelişim alanı vardır. Bunlar bilişsel, fiziksel, sosyal ve duygusal. Ve 12 aylık bebeğiniz bu kategorilerin her birinde önemli gelişim gösterecektir.

Bilişsel Gelişim

Bu dönüm noktaları, 12 aylık çocuğunuzun bilişsel işlevleri, düşünme becerisi ve genel beyin gelişimi ile ilgilidir.

Gizli nesneleri kolayca ortaya çıkarır: Battaniyenin altına bir çıngırak gizlediğinizde bebeğin kafası karışmaz. Gizli eşyaların, onları gizleyen nesneyi uzaklaştırarak elde edilebileceğini bilir. Sadece battaniyeyi çekiyor ve çıngırakı tek başına alıyor.

Bilinen yerlerde nesneler arar: Bebeğin oyuncağını her zaman aynı yerde saklarsanız, bebek her gün o yerde arar. Bu, görsel bellek ve hatırlamada bir iyileşme olduğunu gösterir.

Güçlü nesne-isim ilişkisi: Bir meyvenin adını söyleyin ve bebek o meyveyi sepetten alır. Bebekler artık birkaç gündelik nesnenin isimlerini kolaylıkla hatırlıyorlar.

Nesneleri doğru kullanır: Bebek saçlarını fırçalamak için bir tarak seçer ve telefonun alıcısının doğru ucunu kulağından tutar. Ebeveynleri aylarca gözlemlemek, bebeğin birkaç nesnenin kesin kullanımını anlamasına yardımcı olur.

Hareketleri ve jestleri taklit eder: Bir eli nasıl sallayacağınızı gösterin ve tekrar eder. Bebek, beyin gelişiminde önemli bir sıçrama olduğunu gösteren çeşitli davranışları izleyebilir ve taklit edebilir.

Tekrarlanan sesleri dener: Sadece bir bebeğin taklit edeceği hareketler değil, aynı zamanda etrafındaki sesleri de taklit eder. Örneğin, bebek bir araba kornasının sesini veya yaptığınız komik ses efektlerini taklit etmeye çalışacaktır. Artık bazı sesleri hatırlıyor.

Fiziksel Gelişim

Bu başarılar tamamen bebeğin fiziksel büyümesi ve kas becerisi ile ilgilidir.

Oturma pozisyonuna geçer: Bebek herhangi bir nesnenin yardımı ve desteği olmadan oturma pozisyonuna geçebilir.

Ayağa kalkar: Bebek bir destek alabilir ve ayakta durabilir. Kaslar ve bacak eklemleri vücut ağırlığını taşıyabilecek kadar güçlüdür.

Mobilyaları tutarak yürür: Bebeğiniz bu ay mobilyalara tutunarak yürüyecektir.

Destek almadan birkaç adım yürür: 12 aylık bebek desteğinden vazgeçecek ve yürümeye başlayarak çocukluğun başlangıcını işaretleyen ilk adımları atacaktır.

Çok çeşitli el kavramaları kullanır: Bebek nesneleri tutmak için kıskaç kavrama (işaret parmağı ve başparmak), tırmık kavrama (parmaklar ve başparmak) ve tüm avuç içi kullanır. Bebeği, bir kaba nesneleri yerleştirme ve çıkarma yeteneğinde ustalaştırır.

İşaret parmağını kullanır: Bebek, işaret parmağını nesnelere işaret etmek için tek başına kullanabilir.

Üç çift dişi vardır: 12 ayda, ortalama bir yaşında üç çift diş olacaktır. Bunlar alt orta kesici dişler, üst orta kesici dişler ve alt yan kesici dişler.

Gelişen vizyon: Çocuğun el-göz koordinasyonu gelişir ve şimdi mesafeleri değerlendirmede daha iyidir. Bebek, topu daha ileriistediği yöne doğru fırlatabilir.

Sosyal ve Duygusal Gelişim

Bunlar, bir bebeğin sosyal becerilerinde, davranışsal mizacında ve duyguları etkili bir şekilde iletişim kurma kabiliyetinde yer alır.

Basit isteklere yanıt verir: Bir nesneyi bırakması istendiğinde, bebek mecbur kalır. Oturması söylendiğinde bunu yapacaktır. Bebek basit istekleri anlar ve bunları yerine getirmenin bir tepki olduğunu bilir.

“Konuşmaya” çalışır: Artık sadece bebek konuşması yok. Yeni yürümeye başlayan çocukla konuştuğunuzda, konuşmaya çalışarak uygun bir yanıt vermeye çalışır. Hala anlamsız olabilir, ama konuşmaya çalışıyormuş gibi ses tonunda bir yükseliş ve düşüş göreceksiniz.

Korku gösterir: Bebek korkutucu bulduğu bir şey görürse, hemen ebeveyne yapışacaktır. Ayrıca karanlık olduğunda ve ailesini göremiyorsa korku içinde ağlayacak.

Yabancıların etrafında utangaç veya endişeli olur: Bilmediği yüzlerin etrafında, bebek panik yapabilir ve gerginleşebilir. Ayrıca yabancı insanların yanında utangaç ve tereddütlü olabilir.

Ebeveynlerin ve bakıcıların yanıtlarını test eder: 12 aylık bir çocuk, ebeveynlerin hareketlerine nasıl tepki vereceğini değerlendirecektir. Örneğin, bir nesneyi yere fırlattığında veya kasıtlı olarak yemeği reddettiğinde ebeveynlerin tepkisi gibi.

Daha sosyal olur: Bebek, bir ebeveyn ile diğerinden daha fazla veya bir diğerine göre daha fazla vakit geçirmeyi tercih eder. Bebeğin sosyal bağlar geliştirdiğini gösterir.

“Güvenlik battaniyesi” veya “geçiş nesnesi” olarak da bilinen favori oyuncağa sahip olabilir, bu da bağımlılıktan bağımsızlığa geçmesine yardımcı olur.

Her bebek farklıdır ve bazı bebeklerin gelişim hedeflerine ulaşması diğerlerinden daha fazla zaman alabilir. Bununla birlikte, anormallikleri erken fark etmek için bebeğinizin nasıl büyüdüğüne dikkat edin.

Ne Zaman Endişelenmelisiniz?

Uzmanlara göre, aşağıdaki önemli noktalar 12 aylık bir bebeğin gelişiminde bir gecikmeye işaret ediyor olabilir:

  • Destekle tutulduğunda bile durmazsa
  • Oturma pozisyonunda kalamıyorsa
  • Oturma pozisyonuna getirildiğinde desteksiz oturmazsa
  • Görüş alanı içinde gizlenmiş nesneler aranamıyor ve bakınmıyorsa
  • El sallama gibi temel hareketleri bile taklit etmezse
  • “Anne” veya “baba” gibi tek kelimeler konuşmazsa
  • İnsanları, nesneleri veya çevresini işaret etmek için asla parmaklarını kullanmazsa
  • Emeklemeye çalışırken bacakları veya göbeği sürüklerse

Tıbbi değerlendirme ve gelişimsel gecikmenin doğru teşhisi için bebeği bir çocuk doktoruna götürün. Uzmanlar, büyüme ve gelişimsel gecikmeler için bebeğin düzenli olarak kontrol edilmesini önermektedir. Ebeveynler her zaman bebeklerinin sağlıklı büyümesini evde bazı oyunlar ve aktivitelerle teşvik edebilir.

12 Aylık Bebek İçin Oyunlar ve Etkinlikler

Oyunlar ve aktiviteler yeni oluşan gelişim becerilerini uygulamanın eğlenceli bir yoludur. 12 aylık bebeğinizin daha iyi büyümesine yardımcı olacak beş etkinlik şunları içerir:

1. Yıldıza Ulaşmak

Geliştirilen beceriler: Ayağa kalkma, tek başına ayakta durma, yetenekleri kavrama

İhtiyacınız olacak: Yıldız şeklinde kesilmiş karton

Nasıl yapılır: Yıldız şekilli bir kartonu bir ipe bağlayın ve ipi yerden yüksekte asın. Bebeğin ayağa kalkması için aşağıya sağlam bir nesne yerleştirin. Bebeği yıldızın altına koyun ve dikkatini çekmek için ipi hareket ettirin. Bebeğin yıldıza bakmasını ve yıldıza dokunmasını isteyin ve bebek desteği kullanarak ayağa kalkacak ve yıldızı tutmak için elini uzatacaktır.

2. Telefon Görüşmesi

Geliştirilen beceriler: Nesne amaçlı ilişkilendirme, nesnelerin doğru kullanımı

İhtiyacınız olacak: Bir oyuncak telefon

Nasıl yapılır: Bebekle oturun ve oyuncak telefonu onun önüne yerleştirin. Ona bunun bir “telefon” olduğunu söyleyin. Telefonu alın ve ne olduğunu ve nasıl kullanılacağını söyleyin. Bebek, telefonu kulağın yanına koyma hareketlerinizi taklit edecektir. Etkinliği her gün tekrarlayın ve bebek oyuncak telefonu doğru kullanıp kullanmadığını izleyin.

3. Blok Aktarımı

Geliştirilen beceriler: Ellerin titizliği, parmakların el becerisi

İhtiyacınız olacak: İki küçük plastik kova, çoklu blok seti parçaları

Nasıl yapılır: Diğer parçaları boşken blok parçalarını bir kovaya yerleştirin. Boş kepçeye birkaç blok taşıyın ve bebekten aynı şeyi yapmasını isteyin. 12 aylık çocuk, bloğun tek parçalarını dikkatlice almak ve onları boş kovaya aktarmak için kavrama becerilerini kullanır. Etkinliği tekrarlayın.

4. Genç Davulcu

Geliştirilen beceriler: Sebep ve sonuç, öğrenme sesleri

İhtiyacınız olacak: Bebek için bir oyuncak davul

Nasıl Yapılır: Kucağında bebekle otur ve davulları onun önüne koy. Bebeğe baget verin, elini tutun ve davullara bagetle vurun. Yavaşça ellerini bebeğin ellerinden bırakın ve bebeğin davulları tek başına çalmasına izin verin. 12 aylık bir çocuk test etmeyi sevdiğinden, farklı notaları duymak için davulu farklı şekillerde vuracaktır.

5. Portakal ve limon

Geliştirilen beceriler: Nesne-isim ilişkisi

İhtiyacınız olacak: Portakal ve limon (veya herhangi bir iki tür meyve), büyük bir kase

Nasıl yapılır: Bir portakal seçin, “Bu bir portakal” deyin ve kaseye yerleştirin. Bir limon alın, “Bu bir limon” deyin ve kaseye koyun. Kaseye portakal ve limon koymak arasında geçiş yapın. Şimdi bebekten kasede bir limonu işaret etmesini isteyin. Bebek hemen bir limonu işaret eder. Aynı şeyi portakallar için de tekrarlayın. Bu oyunu farklı nesnelerle oynayabilirsiniz.

Aktiviteler yoluyla büyümeyi teşvik etmek, 12 aylık bir bebeğin gelişimsel sürecinin ilerlemesine yardımcı olur. Bu süreçte stresli ve asabi olmayın! Bebeğin çevresindeki dünyayı kavraması için yeterli zaman verin. Büyümesi konusunda şüphe duyduğunuzda derhal bir doktora danışın. Herhangi bir gelişimsel gecikmenin erken tespiti, bunun ele alınmasına yardımcı olabilir. Sevgi, bakım ve beslenme, bebeğin sağlıklı bir şekilde büyümesi için ihtiyaç duyduğu her şeydir.

12 aylık bebek gelişiminde faydalı herhangi bir etkinlik biliyorsanız, bunları aşağıdaki yorumlar bölümünde okuyucularımız ile paylaşın.

Bebeğinizin gelişiminde bir sonraki ay hakkında da merak ettiklerinizi öğrenmek için 13 aylık bebek gelişimi yazımızı okuyabilirsiniz.

Önerilen Makaleler:

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.