11 Aylık Bebek Gelişimi: Ne Gibi Değişiklikler Olur?

11. ayda bebeğiniz çocuksu gelişimin kesişme noktasındadır. Bir yıllık dönüm yaşını tamamlamanın eşiğinde, ancak şimdilik her gün yeni becerilerle sizi şaşırtan bir bebek var. Daha önce sesler çıkarıyor, bağımsız olarak ayakları üzerinde duruyor, destek kullanarak evin etrafında dolaşıyor, elleriyle dağınık şekilde yiyor ve benzersiz gülümseme ve tepkileri ile kendi kişiliğine sahip gibi görünüyor. Bu nedenle bebeğiniz 11. aya girdiğinde oldukça ilginç bir ay olabilir.

Bebeğiniz ilk doğum gününün gelmesini beklerken, tüm gelişimsel hedeflerine 11 ay boyunca ulaşıp ulaşmadığını merak ediyorsunuz. Bu sürecin ne olduğunu merak ediyor musunuz? Bu yazımızda, bebeğinizin 11. ayda ulaşacağı çeşitli gelişimsel kilometre taşlarını ve onun daha iyi büyümesine nasıl yardımcı olabileceğinizi açıklıyoruz.

Bebeğinizin 11. Ayı

11 Aylık Bebek Gelişiminde Neler Olur?

11 aylık bir çocuğun gelişimsel sürecini üç bölüme ayırdık:

  1. Bilişsel
  2. Fiziksel
  3. Sosyal ve duygusal

Şimdi bu kategorilerin altındaki önemli gelişimsel süreci görelim.

Bilişsel Gelişim

Bu kategoride, bebeğin biliş, rasyonellik ve karar verme yetenekleriyle ilgili önemli sürecini ele alıyoruz.

İnsanları isimleriyle tanır: Kardeşinin adını söyleyin ve 11 aylık çocuğunuz minik parmağını doğrudan ona doğru yönlendirecektir. Düzenli olarak oynadığı oyuncakların yanı sıra basit isimlere sahip ev eşyaları için de aynı şey geçerlidir.

Oyuncaklarla oynamak için yeni yollar araştırıyor: Artık oyuncaklarıyla gelişmiş bir oyun oynuyor gibi görünüyor. Bu yaştaki bebekler bir nesneyi dar bir alana sığdırabilir ve sonra geri alabilir. Beyninin, nesnelerin şekillerini ve boyutlarını hesaplayabilmeleri ve sonra onları manipüle edebilmelerinin önemli bir göstergesidir.

Bebeğiniz blokları üst üste yerleştirip teker teker çıkarmada daha iyi olacaktır. Genel olarak, bu bebeğin gelişmiş duyularının ve koordinasyon yeteneğinin bir göstergesidir.

Belirli nesnelerin kullanımını bilir: Şimdi bir fincandan nasıl içileceğini biliyor ve eğer saçını birkaç kez taradıysanız, bir tarak alıp doğrudan kafasına koyacak. 11 aylık bir bebek, eşyaların kullanımlarına tekrar tekrar tanıklık etmişse, nesneler ve kendi amaçları arasında temel bir korelasyon yapabilir.

“Hayır” ı anlıyor: Çıngırakıyla oynuyor. Sert bir şekilde “Hayır” diyorsunuz ve size bakarken derhal duruyor. Bunun tersi de geçerlidir. Örneğin, yediği şeyi sevmezse, başını bir yandan diğer yana çevirecek. 11 aylık bebekler ‘Hayır’ın kullanımını anlıyor ve olumsuz bir davranış için onaylanmamasının farkındadır. Ayrıca bir konudaki hoşnutsuzluklarını göstermek için bu kelimeyi kullanacaklardır.

Basit talimatlara uyar: Eğer “hayır” ı anlarsa, diğer bazı talimatları da anlamaya mecbur olduğu anlamına gelir. Örneğin, 11 aylık bebekler, istendiğinde nesneleri seçip teslim edebilir. Ayrıca istendiğinde topu yuvarlayabilir ve pas verebilir. Elinizi onun önüne koymak gibi sözel olmayan ipuçlarını kullanmak zorunda kalabilirsiniz, ancak bu noktayı her zamankinden daha hızlı bir şekilde alacaktır.

Basit sesleri tekrarlayacak: Bebeğiniz, duyduğu kelimeleri ve hatta sesleri tekrarlama eğiliminde olacaktır. Kelimeleri mükemmel bir şekilde tekrarlamasını beklemeyin. Aslında, sözlerini anlamak için kulaklarınızı zorlamanız gerekebilir. Ancak, başarının kendisi, vokal akorlarının öncekinden daha gelişmiş olduğunun bir göstergesidir.

Konuşma ve dil deneyleri: 11 aylık bir bebek kelimelerle tekrar ederek deneyler yapacaktır. Bu, anlamsız gibi görünecek, ancak aslında konuşma ve dil gelişimi belirtileri olan temel ünlü ve ünsüz seslerin ince seslerini çıkaracağı anlamına gelir.

Fiziksel Gelişim

Burada, 11 aylık bir çocuğun fiziksel büyümesi, kas yetenekleri ve motor becerileri ile gelişim sürecini göreceğiz.

Bir nesneye ulaşmak için konumunu değiştirir: Otururken bir nesneye ulaşmak için öne doğru eğilirse, bunu tam olarak yapar. Onbirinci aylık bebek, ulaşamayacağı nesneleri almak için vücudundaki tüm ekstra kaslardan yararlanır.

Kendi başına ayakta durur: Bebeğiniz desteksiz durabilir. Başlangıçta titrek olacak ve dengelemek için bir şeye tutunmaya çalışacak, ancak çoğu durumda bağımsız olarak duracak.

Desteğiyle yürür ve destek olmadan birkaç adım atar: Bebeğiniz şimdi ilk destek adımlarını atarak bacaklarını denemeye çalışacaktır. Bacak kasları şimdi onu ileri itecek güce sahip. Bebeğinizi bir sonraki gelişimsel dönüm noktasına getiren oldukça önemli bir ay olabilir.

Merdiven çıkma yeteneğine sahiptir: Emekleyen çocuğunuz için hiçbir engel çok büyük değildir. İlk merdivenleri ve diğer engelleri aşmaya çalıştığını fark edeceksiniz. Yine de zorlanır ve bir dizi merdivene tırmanmayacak, ancak ilk adımda kesinlikle deneyecek. Bu nedenle, eviniz merdivenliyse herhangi bir tehlikeli olayı önlemek için evinizi bebeğe güvenli hale getirmelisiniz.

Parmaklarını daha iyi kullanır: Parmakları öncekinden daha iyi bir kavrama geliştirir ve bir kaşık tutabildiği ve kendini besleyebileceği gerçeğiyle belirtilir. Artık nesneleri eliyle kavrama yapmak için başparmağını eskisinden çok daha fazla kullandığını fark edeceksiniz. 11 aylık bir bebek, gelişmiş motor becerileri sayesinde parmaklarını ve uzuvlarını çevresindeki nesneleri istenen yere veya konuma taşımak için de kullanacaktır. Bu becerilerin sergilenmesini, giyinirken veya soyunurken kollarını kaldırmak gibi daha pratik şekillerde göreceksiniz.

Dört dişi vardır: 11 aylıkken, bebeğin diş etleri genellikle hem alt çenede hem de üst çenede bir çift ort kesici diş filizlenir. Bebeğinizin gülüşü şimdi her çeneden çıkan iki inci beyazı diş ile sevimli görünüyor. Dört kesici dişin olmasına rağmen, bebeğiniz katı yiyecekleri çiğnemekten uzaktır, çünkü bu dişler öncelikle çiğnemekten ziyade ısırmaya yardımcı olur.

Çeşitli yemek ve daha iyi uyku: Çok fazla dişi olmayabilir, ancak anne sütünün devamında yiyecekler için tat gelişir. Bebeğiniz artık sadece emzirilmiyor ve şimdi daha önce olduğundan çok daha büyük miktarlarda çeşitli ve püre haline getirilmiş katı yiyecekler yiyor. Beslenmeyle birlikte, iyileşme gösteren diğer bir şey uyku. Bebeğiniz artık gece boyunca genellikle büyük bloklarda öncekinden daha fazla uyuyor.

Sosyal ve Duygusal Gelişim

İşte bebeğinizin duygusal mizacına ve hayatındaki insanlarla sosyal bağları geliştirme yeteneğine ilişkin süreç şunları içerir:

Artık ebeveyne “anne” veya “baba” diyor: Rastgele “anne” veya “baba” dediği günler geride kaldı. 11 aylık bir bebek şimdi annenin kim olduğunu ve babanın kim olduğunu biliyor ve onlara ilgili kelimeyle kusursuz bir şekilde hitap ediyor. Daha inanılmaz olan şey, duruma bağlı olarak ebeveynlerini çağırabilmesidir. Örneğin, açsa “anne!” ve genellikle babasıyla oynamak istiyorsa “baba!” diyecektir.

Bir grup yabancıda tanıdık yüzler arayacak: Ailece bir araya geliyorsunuz ve sizi ziyaret eden bir akraba grubu varsa bebeğinizin eskiden tanıdığı ve hatırladığı kişilerle daha fazla zaman geçirmesini bekleyin. Bu yaşta, bebekler küçükken daha keskin bir hafızaya sahiptir. Bu, çevresindeki insanlarla etkileşime girme biçiminden oldukça açıktır. Bu nedenle tanıdık bir yüz görmekten heyecan duyabilir. Bu, hayatındaki diğer insanlarla ilk sosyal bağlarını taklit ediyor. Tanımadığı, bilmediği ve bu nedenle o bireye güvenmediği için bir yabancı tarafından kucağa alındığında gergin ve rahatsız görünebilir.

Hayal kırıklığı gösterir ve üzülür: Artık öfke nöbetleri! 11 aylık bebekler daha geniş bir duygu yelpazesi sergiler ve memnuniyetsizliklerini göstermekten çekinmez. Örneğin, uyku vakti gelmişse ve onu yatağa götürmek için oyuncağı çıkarırsanız, hareket etmeyi ve bir öfke nöbeti atmayı reddedebilir. Ayrıca, bir oyuncakla oynamak gibi bir davranış için istenen sonucu elde edemediğinde hayal kırıklığı gösterecektir.

Meraklı olur: Doğru okudunuz. Bu yaştaki bebekler aynı zamanda meraklı olsalar da talimatları anlayabilirler. Meraklılığı artar ve söylenen sözleri görmezden gelmesini sağlar. Örneğin, bir oyuncağı parçalamaya çalışıyorsa ve “Hayır!” derseniz bir süre duraklayabilir, ancak oyuncağı kırmaya devam edebilir. O her zamankinden daha kararlı!

11 aylık bebeğinizin çeşitli yaşam becerileri geliştirdiğine tanık olmak eğlenceli bir deneyimdir. Ebeveyn olarak, bebeğinizi çabalarında desteklemek için adımlar atabilirsiniz.

Ebeveynler 11 Aylık Bebeğin Gelişiminde Nasıl Yardımcı Olabilir?

Bu küçük adımları bebeğinizle günlük rutininize katarak bebeğin büyümesine yardımcı olun.

Eğlenceli oyunlar ve aktiviteler oynayın: Oyun zamanı yeni bulunan becerilerini geliştirmek için en uygun zamandır. İyi motor becerilerini kullanabileceği ve enerjisini daha yapıcı bir şekilde harcayabileceği birçok oyun ve etkinlik oynayın. Diğer çocuklarla ve kardeşlerle oynamak için onu bir parka götürmek, fiziksel gelişimi doğru yolda tutmak için güzel bir yoldur.

Onu bağımsız olmaya teşvik edin: Kaşıkla yemeye ilgi gösteriyorsa, bırakmasına izin verin. Saçlarını taramayı seviyorsa, onun için bir bebek tarağı alın. Bebeğiniz yeni davranışları ve aktiviteleri ancak düzenli olarak uygulamalarına izin verildiğinde öğrenebilir. Bağımsız olmasına izin vermek ve içindeki kaşifi beslemek, gelişimini sağlamanın bir yoludur.

Yeni insanlarla tanışmasına izin verin: Yeni insanlarla tanışmak ve onlarla etkileşim kurmak, onu yeni yüzlerle daha sosyal ve rahat hale getirmenin iyi bir yoludur. Ayrıca, tanıştığı insanları hatırlaması muhtemel olduğu için hafızasını canlandırmanın bir yoludur.

Anlamlı konuşmalar yapın: Bebeğinizi konuşmaya teşvik etmek ve çocuğunuzla bazı mantıklı konuşmalar yapma zamanı. 11 aylık talimatlar anlaşılır ve kelimeleri davranışlarıyla ilişkilendirebilir. Bebeğinizin temel kelime dağarcığını geliştirmesini istiyorsanız, anlamlı bebek konuşmasından ziyade anlamlı ve gerçek konuşma noktaları olan cümleler konuşun. Bu nasıl yardımcı olur? Devamında daha ayrıntılı anlatacağız.

İyi davranışı güçlendirin: Anlamlı bir konuşma yapmak, 11 aylık bir bebeğin iyi ve çok iyi olmayan davranışı arasındaki farkı anlamasına yardımcı olabilir. Bebeğiniz şimdi kişilik geliştiriyor ve iyi özellikleri aşılamanın en iyi yolu iyi davranışı güçlendirmektir. Örneğin, bebeğiniz yerden yemek yemeye çalışırsa, “Hayır, yapma” gibi bir sesli talimat vererek onu caydırın. “Bana ver” demek için de elinizi öne getirebilirsiniz. Bebeğiniz sonunda yere düşen yiyecekleri yemesine izin verilmediğini öğrenir. Arkasındaki gerçek bilimi anlamaktan uzak olsa da, işiniz onu tekrarlama olasılığı daha düşük olduğu için yapılır.

Ona hikayeler okuyun ve anlatın: Geçmişte, resimli kitaplara güvenmiş olabilirsiniz, ancak şimdi onu parlak resimli görüntülerle basit hikaye kitaplarına tanıtabilirsiniz. Onunla oturun ve bu kitapları hikayeyi ona anlattığınız şekilde okuyun. Her kelimeyi anlamayabilir, ancak tanıdık bir görüntüye işaret ettiğinizde adını söylemeye çalışabilir. Bu aktivite kelime dağarcığını geliştirecek ve kelimeleri hatırlama yeteneğini artıracaktır.

Bağımsızlığı teşvik edin: Çok erken görünse de, şimdi 11 aylık çocuğunuzu bağımsız olmaya teşvik etme zamanı. Bu basitçe ondan bir yetişkinden onun için yapmasını isteyeceği şeyleri yapmasını isteyerek yapılabilir. Oyuncaklarını bir kutuya koymak veya ayakkabılarını bir araya getirmek gibi karmaşık ama basit görevlere ihtiyaç duymaz. Bu basit faaliyetler, giysi giymek ve ayakkabı bağcığı bağlamak gibi daha karmaşık bağımsız faaliyetlerin temelini oluşturabilir. Onu bu yaşta bağımsızlığa kavuşturmak, daha sonraki yaşamdaki önemini anlamasını sağlamanın en iyi yoludur.

Gelişim süreci tüm bebekler için aynı değildir. Bazıları oldukça erken tanışırken bazıları için yavaş bir süreç olabilir. Bebeğinizi desteklemek için çaba gösterirken, bir şeyler öğrenmek için ona baskı yapmanız gerekmez. Ancak gelişimi makul bir noktanın ötesinde gecikirse, sizin için endişelenmeniz gereken bir nokta olabilir.

Ne Zaman Endişelenmelisiniz?

Bu önemli noktalar, altta yatan bir sorunun açık bir göstergesi olabilir.

Bebek hiç emeklemezse: Bebeklerin yaklaşık %20’si asla emeklemez ve bu nedenle doğrudan ayakta durmaya çaalayabilir veya başlayabilir. Ancak bu ay, bebeğiniz zar zor emekliyor veya adım atıyorsa, bu bir endişe konusu olmalıdır. Bir bebek, altta yatan fiziksel deformiteden bazı nörolojik bozukluklara kadar çok çeşitli nedenlerden dolayı emeklemiyor olabilir. Çocuğunuzu kontrol ettirmek için bir çocuk doktorundan randevu alın.

Desteklendiğinde bile duramıyorsa: Destekle teşvik edildiğinde, bebek kendi ayakları üzerinde durmak için kendini destekleyecektir. Ancak bebeğiniz desteklendiğinde bile kendi başına ayakta durmakta zorlanıyorsa, bir sorun olabilir. Daha iyi bir çıkarım yapmak için bacaklarını gözlemleyin; bacaklar durduğunda titrek ve gevşek görünüyorsa, o zaman bir sorun var demektir. Derhal bir doktora gidin.

Tek bir kelime bile söylemezse: 11 aylık bir çocuğun gelişen bir kelime dağarcığı yoktur, ancak anne ve baba gibi kelimeleri sevimli varyasyonlarıyla söylemeye çalışabilir. Ayrıca, ailesinin konuştuğunu duyduğu bazı rastgele kelimeleri söylemeye çalışabilir. Bir bebek tek bir kelime bile konuşmuyorsa, bu dikkat edilmesi gereken bir durumdur. Nörolojik bozukluğu olan bebekler doğru yaşta konuşmayabilir.

Temel komutlara cevap vermezse: 11 aylık bebeğiniz artık eğitimsel biliş konusunda daha güçlü bir kavrayışa sahiptir. Bu, özellikle bir ebeveyn tarafından söylendiğinde temel talimatları ve komutları kolayca çözeceği anlamına gelir. Bir bebek bir şeyi söylediğinde tepkisiz, boş veya tamamen yönünü kaybetmiş gibi görünüyorsa, bu bir endişe konusudur.

Duyuların zayıf koordinasyonu: Perdenin arkasından bebeğinize seslenin ve hemen başını ona doğru çevirecektir. Perdeye bakmaya devam edecek, çünkü sesin kaynağının arkasında olduğunu fark ediyor. Bu temel analiz, tüm duyuların koordinasyonunu ve beyin tarafından tam olarak işlenmesini gerektirir. Bebeğiniz duyularının zayıf çalıştığını gösteriyorsa, bu bir sorun anlamına gelebilir.

Unutmayın, bebeklerin kişilikleri vardır ve benzersizdir. 11 aylık bebeğiniz bugün dönüm noktasını elde edemeyebilir, ancak bunu yarın veya ertesi gün yapabilir. Sabırlı olmak ve bebeğinize normal olarak büyümesi ve sağlıklı bir insan olması için tüm kaynakları sağlamak önemlidir.

11 aylık bebek gelişiminde faydalı herhangi bir etkinlik biliyorsanız, bunları aşağıdaki yorumlar bölümünde okuyucularımız ile paylaşın.

Bebeğinizin gelişiminde bir sonraki ay hakkında da merak ettiklerinizi öğrenmek için 12 aylık bebek gelişimi yazımızı okuyabilirsiniz.

Önerilen Makaleler:

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.