10 Haftalık Gebelik: Belirtileri, Fiziksel Değişiklikler ve Öneriler

10 haftalık hamilelik ile birlikte, artık çevrenizdeki insanlar da hamile olduğunuzu fark etmeye başlamış olabilirler. Bu yüzden gebelikte 10.hafta ile beraber artık yeni hamile kıyafetleri alma zamanı geldi demektir. Vücudunuz değişmeye devam ederken unutmayın, hala önünüzde yedi ay var ve sizi bekleyen daha vücut değişikleri var.

10 Haftalık Gebelik Belirtileri Nelerdir?

Hamileliğinizin onuncu haftasında sizi neler beklediğini merak ediyor musun? Bebek büyüdükçe, bağlarınız ve kaslarınız karnınızın içinde uzanmaya başlıyor, göğüsleriniz büyüyor ve diğer bazı radikal değişiklikler meydana gelebilir. En sık görülen 10 haftalık hamilelik belirtileri şunlardır:

  • Round ligament ağrısı: Büyümüş bebeğinize uyum sağlamak için karnınızın içinde ağrı ve acı hissetmeye başlarsanız şaşırmayın. Bazı anneler fark etmiyor olsa da, diğerleri karın ve kasık bölgesinde sancılı hissedebilirler. İkizlere 10 haftalık hamile iseniz, bu ağrı daha da fark edilebilir. Rahatsızlığınızın yoğun olup olmadığını veya 10 haftalık hamile belirtileriniz konusunda herhangi bir endişeniz varsa doktorunuzu bilgilendirin.
  • Büyüyen göğüsler: Göğüsler muhtemelen hamileliğin 10.haftasında büyümüştür, çünkü haftalar önce emzirmeye hazırlarlar!
  • Sabah hastalığı: Mide bulantısı ve kusma 10 haftalık gebelikte oldukça yaygındır. İyi haber şu ki, ikinci üç aylık dönemden hemen sonra son bulacak.
  • Ruh hali değişiklikleri: Hormonlarınızdaki değişiklikler, hamilelikte ruh halinizin düşmesine ve ruhsal olarak dengesizliklere yol açabilir.
  • Yorgunluk: Vücudunuz sadece bebeğinizi yetiştirmek için çok uğraşmakla kalmıyor, aynı zamanda uykunuz bazı garip hayaller yüzünden bozulabilir. Uykusuzluk ve diğer hamilelik etkileri halsizlik ve yorgunluğa neden olabilir.
  • Artan vajinal akıntı: Vajinadaki artan kan akımı, östrojen üretimindeki artışla birleşince, lökore adı verilen temiz ve kokusuz bir akıntıya neden olabilir. Biraz yoğun görünüyor olabilir, ama bu madde doğanın bakterilerden kurtulma yoludur. Renkliyse, kanlıysa, kötü bir kokuya sahipse veya rahatsızlığa neden olursa, doktorunuzu arayın. Bunlar başka bir şeyden kaynaklanabilir.
  • Görünür damarlar: Bu mavi çizgiler önemli bir amaca hizmet ediyor: Bebek için daha fazla kan taşıyorlar.

10 Haftalık Gebelikte Fiziksel Değişiklikler

10 haftalık hamile karnınız muhtemelen belirgin hale gelmeye başlıyor. Çünkü bebeğiniz hızlı büyümesine devam ediyor ve böylece karnınız biraz daha fazla eğri oluşturmaya başladı. Halen tanıştığınız insanlara hamile görünmüyor olabilirsiniz, ancak yaklaşık 10 haftalık hamilelikte rahat kıyafetlere ihtiyacınız olacaktır.

Gebeliğin 10.Haftasında Bebeğinizdeki Değişiklikler:

Gebeliğin onuncu haftası boyunca, bebek yaklaşık 3 cm uzunluğunda ve yaklaşık 4 gram ağırlığında, bir çilek kadar büyüktür. 10 haftalık bebeğinizin vücut uzunluğu önümüzdeki üç hafta içinde neredeyse iki katına çıkacak. Bu heyecan verici gelebilir.

10 Haftalık Ultrason Görüntüsü

Bu hafta, bebeğinizin beyninin gelişimi sırasında alnında büyük bir şişlik olmasına rağmen daha çok insan gibi görünmeye başlıyor. Kemikler ve kıkırdaklar şekilleniyor ve bebeğiniz diz ve ayak bilekleri şekil almaya başlıyor. Kolları artık esniyor, ama hala çok küçükler, henüz küçük bir tekme hissetmeyeceksin!

Hamileliğinizin 10. haftasında deneyimlerinizi paylaşmak için aşağıdaki yorumlar bölümünü kullanabilirsiniz.

Gebeliğinizin bir sonraki haftası hakkında da merak ettiklerinizi öğrenmek için 11 haftalık hamilelik yazımızı okuyabilirsiniz.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.