10 Aylık Bebek Gelişimi: Ne Gibi Değişiklikler Olur?

Bebeğiniz ilk doğum gününe sadece birkaç ay uzakta! Ve artık çok şey yapabilir! Tüm bu beceriler, 10 aylık bir bebeğin ulaştığı gelişimsel süreç sayesinde gelişiyor. Bu yazımızda, bebeğiniz 10 aylıkken tüm önemli gelişim süreci hakkında paylaşım yapıyor olacağız.

Bebeğinizin Onuncu Ayı

10 Aylık Bebek Gelişiminde Neler Olur?

Bir bebek gelişimsel sürecini bilişsel, fiziksel ve sosyal ve duygusal aşamalarda başarır. Her kategorideki özel başarılar bebeğin genel büyümesini ve gelişmesini sağlar.

Bilişsel Gelişim

10 aylık bir çocuğun bilişsel gelişimsel süreci zeka, beyin gelişimi ve genel düşünme becerisini içerir.

Nesne kalıcılığı geliştirir: Bir nesnenin varlığını tanıma yeteneğine nesne kalıcılığı denir. On ayda, bebek gizli bir nesnenin var olmaya devam ettiğini kaybolmadığını bilir. Bu yetenek, bir ebeveyn görüş alanında olmadığında onu daha az endişelendirir.

Gizli nesneleri arar: Nesne kalıcılığı meraklılığa yol açar. Bir bebek, gizlenmiş veya görüş alanının dışına taşınmış nesneleri bulacaktır. Örneğin, bir oyuncak araba kanepenin altına kayarsa, bebek onu bulmak için biraz eğilir. Bir oyuncağı battaniyenin altına saklarsanız, bulmazsa onu aramayı bırakmaz.

Resimli kitaplara bakmaktan keyif alıyor: 10 aylık ebeveynlerin kucağında oturmaktan ve görüntü açısından zengin kitaplara bakmaktan keyif alacak. Hikayeleri dinlemeyi sever ve tüm renkli çizimleri görsel olarak emer. Bebeğin beyni, görüntüleri ve sesleri daha iyi işlemeyi öğreniyor ve resimli kitaplar çok yardımcı oluyor.

Anlamları kelimelerle ilişkilendirir: 10 aylık dil gelişiminin bir parçası olarak, artık “merhaba”, “hayır”, “gel” gibi bazı temel kelimelerin anlamlarını anlıyor ve isim, en sevdiği oyuncak veya yiyecek gibi isimlerin seslerini hatırlıyor.

Davranışları tekrarlar: 10 aylık bir çocuğun davranışının önemli bir özelliği, eylemleri taklit etme yeteneğidir. Bir bebek bir eylemin anısını oluşturur ve ona verilen yanıtı hatırlar. Daha sonra başkalarının buna nasıl tepki verdiğini gözlemlemek için harekete geçer.

“Anne” ve “baba” diyor: Bebek şimdi ebeveynlere hitap etmek için doğru isimleri kullanıyor. Ebeveyn doğru anlamayabilir, ancak yine de bir önceki ayın başarısıdır.

İsteği anlar: Bebeğin bir şey teslim etmesini isteyin ve yavaşça ellerinize kaydırın. On ayda, bebek önemli bir sosyal gelişim kilometre taşı olarak istekleri ayırt edebilir.

Fiziksel Gelişim

Bu süreç, 10 aylık bir çocuğun motor becerileri ve temel fiziksel gelişim özelliklerine bir içgörüdür.

Emeklemeye başlar: 10 aylık bir bebek emeklemeye başlar, bu da önemli bir fiziksel gelişmedir. Çocuğunuzun artık evin her bir köşesini keşfedecek.

Eliyle kavrama kullanır: Eliyle kavrama, küçük nesneleri seçmek için işaret parmağını ve başparmağı kullanma yeteneğidir. Temel fiziksel gelişme, parmaklarıyla nesneleri tutmayı kolaylaştırır.

Karından oturma pozisyonuna geçer: Bebek karın üstü yatmaktan sıkıldığında, oturma pozisyonuna döner. Daha güçlü sırt ve karın kasları buna yardımcı olur.

Ayağa kalkıyor: Ayakta yürümek ve sonunda koşmaya doğru ilk adımdır. Ve bir bebek destek için bir nesne kullanırken kendisini ayakta durma pozisyonuna çeker.

Ayakta dururken ileriye doğru hareket edebilir: Bebek ayağa kalktığında, bebek ilk kez ayağa kalkarak yürümeye çalışabilir. Sonunda, bir nesnenin desteğini peş peşe alarak yürür.

Tüm orta kesici dişler çıkabilir: İki alt merkezi kesici diş sekiz ayda çıkar ve üst çenedeki çift on ay kadar ortaya çıkabilir.

Gelişen görsel derinlik algısı: Gözler sürekli gelişir ve 10 ay içinde bebeğin daha iyi el-göz koordinasyonu ile gelişmiş bir derinlik algısı olacaktır. Emekleme ve ayağa kalkma gibi faaliyetler görsel gelişimi daha da artırır.

Sosyal ve Duygusal Gelişim

İşte bebeğiniz tüm sosyal ortam ve duygusal mizaçlara hazırlanırken aşağıdaki gelişimsel süreçten geçer.

Sosyal jestler: Bebeği görmenin artık özel anları var. 10 aylık çocuklar vedalaşmayı ve bu sosyal jest hakkında bir anlayış geliştirmeyi öğrenirler. Hatta “güle güle” der gibi sesler çıkarırlar.

Yabancılara karşı kaygı: Bebek bir yabancıyla birlikte veya onlarla yalnız bırakılırsa rahat olmayabilir. Kucağına aldığında direnebilir.

Ayrılma kaygısı: Uzmanlara göre, bebeklerde on ay sonra artan ayrılma kaygısı gelişmektedir. Bebek bakıcıya yapışabilir ve hatta ayrılmasını önlemek için öfke nöbetleri olabilir.

Durumlara tepki: Çocuğunuzdan bir oyuncak alırsanız bebek ağlar. Yüksek bir ses duyarsa gergin olabilir. Bebeğiniz artık daha geniş bir reaksiyon yelpazesine sahip olacak.

Saklambaç oynamanın keyfini çıkarın.

Bebekler farklı yaşlarda çeşitli beceriler kazanırlar. Bazı bebekler bu becerileri daha hızlı seçerken, bazıları biraz daha zaman alabilir. Endişelenmeyin! Ancak, aynı zamanda bazı hususlara dikkat edin!

Ne Zaman Endişelenmelisiniz?

10 aylık bir çocukta aşağıdaki gecikmiş gelişim belirtilerine dikkat etmelisiniz:

Emeklemezse: Bebekler 10 ay zahmetsizce emekler ve eğer bebek bunu yapamazsa gelişimsel gecikmenin bir işareti olabilir.

Ses çıkarmazsa: 10 aylık bir çocuk konuşmayabilir, ancak bir dizi ses çıkarır. Bebek alışılmadık derecede sessizse, onu bir doktora götürmelisiniz.

Destekle duramıyorsa: Bebek artık destekle ayakta durma pozisyonuna geçebiliyor. Bunu yapamazsa, gelişimsel bir gecikmeyi gösterir. Yürümek için temel oluşturduğundan ayakta durmak önemlidir.

Tanıdık insanları tanıyamıyorsa: Bebeğiniz daha önce sürekli bireyleri ve günlük nesneleri tanımıyorsa, bilişsel bir problemi veya bebeğin vizyonuyla ilgili bir problemi gösterebilir.

Bu işaretlerden herhangi birini tespit ederseniz panik yapmayın. Bunun yerine, bebeğinizi bir çocuk doktoruna götürün ve tıp uzmanının değerlendirmesini yapmasına izin verin. Uzmanlar, bebeğinizin herhangi bir gelişimsel gecikmenin zamanında tespit edilmesi için periyodik olarak bir doktor tarafından kontrol edilmesini önerir.

Biraz özen ve dikkatle birleştirilmiş tıbbi kontrol, bebeğin düzgün bir şekilde gelişmesini sağlamak için uzun bir yol kat edebilir.

Ebeveynler 10 Aylık Bebeğin Gelişiminde Nasıl Yardımcı Olabilir?

10 aylık çocuğunuzun gelişimini teşvik etmenin ve büyümesinin yolunda gitmesini sağlamanın bazı basit ve kolay yolları vardır:

Geniş bir emekleme alanı sağlayın: Artık mobilyaları hareket ettirmenin ve halıyı yuvarlamanın zamanı geldi. Bebeğiniz emeklemeyi çok ister ve ne kadar çok emeklerse, kasları yürüyüş gibi önemli aktivitelere o kadar iyi hazırlanır. Bebeğinize emekleme becerilerini kullanması için yeterli alan verin. Bebeğinizi maksimum güvenlik sağlamak için evinizin içini çocuğunuza uygun hale getirerek gerekli önlemleri alın.

Ayakta durmasına yardımcı olun: Bebeğinize, bebeğin ağırlığını taşıyabilecek kadar ağır bir itme aracı verin. Bebek arabanın yardımıyla ayağa kalkabilir. Bununla birlikte, arabanın tekerlekli ve kolay hareket etmesi durumunda bebek birkaç adım atabilir. Uzmanlar, oyuncak itme arabası ve sabit yürüme oyuncakları önerilir. Bununla birlikte, bebek yürüteçlerinin kullanımına karşı tavsiyelerde bulunurlar.

Anlamlı konuşmalar yapın: Artık bebeğinizle biraz konuşup yararlı sohbet etmenin zamanı geldi. On aylık bebekler “hayır” ve “gel” gibi kelimeleri anlarlar. Bebeğinizin kelime haznesine ne kadar yeni kelime eklerseniz, kelime bilgisi o kadar iyidir.

Yetiştirmeli yapbozlu oyunlar oynayın: Çeşitli büyüme kilometre taşlarını iyileştiren oyunlar oynadığınız bir aktivite programına sahip olun. Ayrıca bebeğin ayrılık kaygısını ve yabancılara karşı korkuyu azaltmaya yardımcı olacak sosyal etkinliklere de zaman ayırmalısınız.

Yeni yiyecekler deneyin: Bebeğinizin beslenme programınba yeni yiyecekleri ekleyin ve kendi kendine yemesine izin verin. Küçük çocuğa yiyecekleri nasıl tutacağını ve yemek için doğru yolu gösterin ve bırakın. Kendi başına yiyecekleri yemek, ilk doğum gününde bebeğin yönlendirmesini kolaylaştırır. Ancak yemeğini yerken sürekli izleyin.

10 aylık sağlıklı bir çocuk, sonraki tüm gelişimsel kilometre taşlarını sağlıklı beslenme ve becerilerin uygun şekilde beslenmesi yoluyla elde edecektir. Onu cesaretlendirmeye devam edin, ama gergin asabi olmayın. Bırakın bazı şeyleri kendi hızıyla keşfetsin ve olayları anlamak için zaman ayırsın. Eğer gelişimine dair yanlış bir şey olabileceğine dair bir önsezi varsa, tereddüt etmeden bir doktora danışın. İyi bakım ve sevgi, bebeğinizin sağlıklı ve güçlü büyümesini sağlayacaktır!

10 aylık bebek gelişiminde faydalı herhangi bir etkinlik biliyorsanız, bunları aşağıdaki yorumlar bölümünde okuyucularımız ile paylaşın.

Bebeğinizin gelişiminde bir sonraki ay hakkında da merak ettiklerinizi öğrenmek için 11 aylık bebek gelişimi yazımızı okuyabilirsiniz.

Önerilen Makaleler:

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.