1 Haftalık Gebelik: Belirtileri, Fiziksel Değişiklikler ve Öneriler

1 haftalık hamilelik

Sürpriz! Bir haftalık hamilesiniz. Aslında çoğu uzman, son regl döneminizin ilk gününden itibaren gebeliği sayar. Bunun nedeni, gebeliğin birinci haftasında yumurtlama ve gebe kalma saptanması gerçekten zordur. Ancak menstrüasyonun fiziksel belirtilerini fark etmek çok daha kolaydır. Dolayısıyla gebelikte 1. hafta hamilelik döneminde olduğunuz ve henüz hamile olmadığınız anlamına gelir. Menstrüal döngünün uzunluğuna bağlı olarak aslında iki veya üç hafta kadar gebeliğiniz kesin olmayabilir.

1 Haftalık Gebelik Belirtileri Nelerdir?

Gebe kaldığınızı ilk öğrendiğinizde, gebeliğin ilk haftasında olduğunuzu düşünebilirsiniz. Ancak, 4 haftalık hamile olma ihtimaliniz de vardır. Doğum öncesi ilk doktor randevunuzda doktorunuz size daha doğru bir tahminde bulunacaktır. Eğer gebe kaldığınız öğrendikten sonra doktora giderseniz, doktorunuz size kaç haftalık hamile olduğunuzu tahmini olarak söyler.

1 haftalık hamilelik, yani gebeliğin erken evresinde anne adaylarının deneyimlediği belirtiler farklılık gösterebilir. Bu semptomlar üç ila yedi gün arasında sürebilir ve aşağıdakileri içerebilir:

  • Vajinal kanama: Vücudunuzda geçen ay döllenmemiş yumurtayı barındıran rahimden rahim astarı dökülür.
  • Bel ağrısı ve kramplar: Bu astarı serbest bırakmak için, rahim kasılmalarıyla sırtınızı ve karnınızda ağrıya neden olur.
  • Şişkinlik: Değişen hormonlar, regl dönemi öncesinde ve sırasında karın şişkinliği yapabilir.
  • Ruh hali değişikliği: Hormonlardaki ani değişiklikler ve dalgalanmalar ayrıca sinirlilik yaratabilir ve duygularınıza büyük zarar verebilir.
  • Baş ağrısı: Birçok kadın menstruasyonel migren ataklarından da şikayetçi olur ve bu hormonlar ile ilişkili de olabilir. Buz paketleri, OTC ağrı kesici ve rahatlama egzersizleri ağrıyı hafifletmeye yardımcı olabilir.

1 Haftalık Gebelikte Fiziksel Değişiklikler

Hamilelikte 1. hafta anne adayının karnı içinde vücut sadece geçen ayın yumurtasını bırakmakla kalmıyor. Gelecek ayın yumurtasını tutacak yeni bir rahim astarı oluşturmaya başlıyor. Döllenirse, büyüyerek fetüse dönüşür.

İnsan yumurtaları vücuttaki en büyük hücrelerdir. Vücudunuz adet döngüsünün 10. ve 19. günleri arasında bir yumurta bırakır (ya da nadiren iki yumurta) veya sonraki döneminizin yaklaşık 14 gününü bekleyecektir. Ondan 12-24 saat sonra döllenebilir. Ve o zamana kadar ilişkiye girmenin de faydası vardır, zira sperm vücudunuzda altı güne kadar yaşayabilir.

Hamileliğin ilk belirtileri hemen ortaya çıkmayacaktır. Aslında birçok kadın, “farklı” belirtiler hissetmeden önce 4. haftalık gecikme yaşayabilir. Fakat döllenmeden sonraki ilk haftalardaki gebelik belirtileri arasında göğüs ağrısı veya hassasiyet, bulantı, yorgunluk ve sık sık idrara çıkma görülür.

1 haftalık hamilelikte, muhtemelen bebeğinizi taşımak için bedeninizin nasıl hazırlanacağını ve ne gibi fiziksel değişikliklerin sizi beklediğini düşünüyor olabilirsiniz. Hamileliği sağlıklı bir kiloda başlatmak ve planlı hamile kalmadan önce sigara ve içki içmek gibi kötü alışkanlıklardan kurtulmak iyi bir fikirdir. Kafein alımını bir fincan kahveye düşürmenizde de fayda vardır.

1 Haftalık Gebelik Ultrasonda Belli Olur Mu?

1 haftalık bebek ultrason görüntüsü olması muhtemel değildir. Ancak, hamile kalmak istiyorsanız ve bir jinekolog randevusuna gittiyseniz, kaç tane folikülün (yumurta içinde büyüdüğü) yumurtalıklarınızda ve / veya yumurtalıkta olup olmadığını görmek ve rahim astar kalınlığını ölçmek için miyomları kontrol etmek amacıyla ultrasona ihtiyaç duyulabilir. Herhangi bir problem varsa, doktorunuz gebe kalmanıza yardımcı olan bir doğurganlık tedavisi reçete edebilir.

1 Haftalık Hamileler İçin Gebelik Bakımı Listesi

Haftanın hatırlatıcıları:

  1. Sigara içmek, alkol kullanmak ve aşırı kafein gibi sağlıksız alışkanlıkları durdurun.
  2. Doktorunuz günlük olarak 400 mcg folik asit içeren bir doğum öncesi vitamin önerebilir.
  3. Doğurganlık için verimli günlerinizi belirlemek amacıyla menstrüal döngününüzü takip edin.

Hamileliğinizin 1. haftasında deneyimlerinizi paylaşmak için aşağıdaki yorumlar bölümünü kullanabilirsiniz.

Kaynaklar:

  1. You and your pregnancy at 1 to 3 weeks; NHS
  2. Week 1; Embryology University of New South Wales

Gebeliğinizin bir sonraki haftası hakkında da merak ettiklerinizi öğrenmek için 2 haftalık hamilelik yazımızı okuyabilirsiniz.

Comments

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir