1 Aylık Gebelikte Beslenme Nasıl Olmalı? Öneriler

Hamilelikte İlk (1.) Ay Beslenme

Hamilelikte doğru beslenme nasıl olur? 1 aylık hamilelikte nasıl beslenmeli? Çoğu kadın genellikle adet gecikmesi olana kadar hamileliklerinin farkında değildir. Hamilelikten şüphelendikleri, test ettikleri ve pozitif bir hamilelik sonucu aldıkları zaman, neredeyse 1 aylık gebe olabilirler.

Bu nedenle, gebe kalmaya çalıştığınız andan itibaren sağlıklı bir beslenme programı uygulamak iyidir. Sağlıklı beslenmek bebeğinizin düzgün gelişimini sağlar. Bu yazımızda size hamileliğin ilk ayında önerilen ve kaçınılması gereken yiyecekleri anlatıyor olacağız.

Hamileliğin İlk Ayında Neler Yemeli?

Aşağıdaki besin gruplarından yiyecekler, gebeliğin ilk ayında beslenmenizin bir parçası olmalıdır.

Yeşil yapraklı sebzeler, baklagiller, avokado, mercimek, güçlendirilmiş ekmek, portakal suyu, fasulye ve folik asit açısından zengin tahıllar gibi yiyecekleri ekleyin. Folik asit, beyin ve fetüsün omurga gelişimi için gerekli bir besindir. Hamilelik sırasında kan oluşumuna ve bebekte nöral tüp kusurlarının önlenmesine yardımcı olur.

Yoğurt ve peynir gibi süt ve süt ürünleri iyi bir kalsiyum kaynağıdır. Kalsiyum, fetal kalp ve sinir fonksiyonları için gereklidir ve güçlü kemik, diş ve kasların gelişmesine yardımcı olur.

Ayrıca Bakınız: 1 Aylık Gebelik Belirtileri

Sarı ve kırmızı olan sebze meyveler, lahana, brokoli, çilek, narenciye ve Brüksel lahanası da dahil olmak üzere meyve ve sebzeler, bebeğin dişleri ve kemik gelişimi için gerekli olan C vitamini bakımından zengindir.

Kabızlığı gidermek ve bağırsak hareketini düzenlemek için beslenmenize yulaf, tam tahıllı ekmek, baklagiller, meyveler ve sebzeler gibi lif bakımından zengin yiyecekler ekleyin.

Yağsız et, hemoglobin yapımında yardımcı olan iyi bir demir ve protein kaynağıdır. Ayrıca, fetusun kan tedarik talebini karşılamak esastır.

Tohumlar ve kuruyemişler, fetal dokuların gelişmesine ve meme ve rahim kaslarının onarımına yardımcı olan protein açısından zengin gıdalardır. Ayrıca hamilelik sırasında kan gereksinimlerini karşılamaya yardımcı olurlar.

İyotlu tuz, bebeğin sinir sistemi ve beyin gelişimi için gerekli olan birincil iyot kaynağıdır.

Tam tahıllı ekmek ve tahıllar, fetal beyin ve sinir gelişimi için gerekli olan zengin lif ve B vitamin kaynaklarıdır.

D vitamininin birincil kaynağı güneş ışığıdır. Bununla birlikte, hamilelik sırasında gerekli günlük miktarı karşılamayabilir. Bu nedenle, D vitamini takviyeli süt, somon, ton balığı, uskumru, yumurta, mantar ve tahıl gibi yiyecekleri ekleyin.

Gebelikte Önerilen Günlük Besin Alımı

Hamilelik sırasında, hamilelik için sağlıklı olmayan gıdalaa aşerme söz konusu olabilir. Hangi yiyeceklerden kaçınmanız gerektiğini öğrenmek için okumaya devam edin.

Gebeliğin İlk Ayında Kaçınılması Gereken Gıdalar

Hamileliğin 1. ayıboyunca kaçınmanız gereken bazı yiyecekler şunları içerir:

 • Listeria bakterilerini içerebileceğinden yumuşak pastörize olmayan peynirlerden (brie, ricotta, camembert, mavi peynir ve beyaz peynir), fasulye filizlerinden, sandviç etlerinden, önceden hazırlanmış işlenmiş et ve salatalardan kaçının.
 • Çiğ yumurtalar salmonella içerebilir ve bundan kaçınılmalıdır.
 • E. coli, Campylobacter, salmonella ve Toksoplasma gondii bakterileri içerebileceğinden az pişmiş et ve kümes hayvanlarından kaçının.
 • Yüksek miktarda civa içeren balıklardan kaçının. Ayrıca, suşi ve saşimi gibi çiğ balıklardan kaçının. Tatlı su somonu,, lüfer, alabalık, turna ve walleye, yüksek seviyelerde PCB (yüksek derecede toksik endüstriyel bileşikler olan poliklorlu bifeniller) içerebilir ve bunlardan kaçınılmalıdır.
 • E.coli veya listeria bakterileri içerebileceği için pastörize edilmemiş meyve suyu, elma şarabı ve süt tüketmeyin.
 • Ham filizler E.coli salmonella içerebilir.
 • İşlenmiş et ve soğuk sosisler listeria açısından risklidir.
 • Fetal büyümeyi etkileyebileceğinden alkol tüketiminden kaçının.
 • Kasılmalara neden olduğu bilinen ananas ve ham papaya gibi meyvelerden kaçının.

Ayrıca Bakınız: Gebeliğin İlk Ayında Ne Yapmalı?

 • Hamur işleri, kekler, turtalar, işlenmiş etler, pizza, fast food hamburgerler ve yüksek miktarda doymuş yağ içerebilen kızarmış yiyecekler gibi gıdaların alımını sınırlayın.
 • İlave şeker (şekerlemeler, enerji içecekleri, şekerli alkolsüz içecekler gibi) ve tuz içeren yiyeceklerin alımını sınırlayın.
 • Kafein alımı günde 200-300mg veya 2-3 bardaktan fazla olmamalıdır.
 • Gebelikte doğru yiyeceği seçmeniz ve doğru miktarları yemeniz önemlidir. Devamında hamileliğin ilk ayı için size birkaç beslenme ipucu veriyoruz.

Ayrıca Bakınız: Hamilelikte İlk Ay Dikkat Edilmesi Gerekenler

1 Aylık Gebelikte Beslenme Önerileri

İşte hamileliğin ilk ayında izlenecek bazı beslenme ipuçları:

 • Bol miktarda sıvı alın, su için ve nemli kalın.
 • Doğum öncesi vitaminleri beslenmenizle birlikte aldığınızdan emin olun.
 • Düzenli aralıklarla daha küçük öğünler yiyin.
 • Abur cuburları kesin.
 • Mide ekşimesini şiddetlendiren yağlı ve baharatlı yiyeceklerden kaçının.

Sağlıklı bir beslenmeye bağlı kalmak, bebeğinizin sağlıklı gelişim için gerekli besin maddelerini almasını sağlayacaktır. Dengeli ve sağlıklı beslenin, ama en önemlisi, herhangi bir öğünü veya doğum öncesi vitaminleri atlamayın. Çeşitli sağlıklı tarifleri deneyin ve herhangi bir risk almadan keyifli 9 ayın tadını çıkarın.

Uyarı: Yukarıdaki beslenme önerilerine uymadan önce, her kadının vücudunun farklı olduğunu ve başkaları için iyi olabileceklerin sizin için iyi çalışmayabileceğini unutmayın. Bahsedilen maddelerden herhangi birine başlamadan önce beslenmenizi doktorunuzla kontrol etmeyi unutmayın. Ayrıca, sağlık danışmanınızın sizden kaçınmanızı istediği herhangi bir şeyden uzak durun.

Gebeliğin 1.ayında hangi yiyecekleri beslenmenize dahil ettiniz? Aşağıdaki yorumlar bölümünden kendi görüş ve deneyimlerinizi okuyucularımız ile paylaşabilirsiniz.

Kaynaklar:

 1. Healthy Eating Tip Of The Month; University Of Michigan
 2. Nutrition During Pregnancy; ACOG
 3. Pregnancy: Nutrition; Cleveland Clinic (2019)

Önerilen Makaleler:

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.