1 Aylık Gebelik: Gebeliğin İlk Ayı Belirtileri ve Bebeğin Gelişimi

Gebeliğin İlk Ayı

İçinizde küçük bir insan büyüyor. Ve önümüzdeki dokuz ay hayatınızdaki en mutlu zaman olacak. Ancak aklınızda birçok soru ve çok daha fazla endişe var. Bu yazımızda, 1 aylık hamilelik hakkında her şeyi açıklayan bir rehber hazırladık. Hamilelik ilk ayındaki semptomlarını, vücudunuzda hangi değişiklikleri bekleyebileceğinizi ve fetüsün bu ay nasıl büyüdüğünü anlamak için okumaya devam edin.

Gebeliğin Erken Döneminde Neler Olur?

Sadece birkaç kadın gebe kaldıktan birkaç gün sonra hamile olduklarını fark edebilir. Hamileliğin başlangıç ​​aşamalarında hassas göğüsler, hastalık ve yorgunluk gibi hafif semptomlar yaşamanız muhtemeldir. Ve gebeliğin ilk belirgin belirtisi gözden kaçan bir dönemdir.

Eğer gözlemlerseniz, hamile vücudunuzun mesajı size iletmek için verdiği diğer sinyalleri tanıyabilirsiniz.

İlk Ayda Erken Gebelik Belirtileri

Hamileliğin ilk ayındaki belirtileri adet öncesi belirtilere benzer. Bu nedenle kafa karıştırıcı olabilir. Bunlar büyük ölçüde implantasyon (yerleşme kanaması) sırasında vücudunuzda salınan hamilelik hormonları nedeniyle oluşur (yani, embriyo rahim içine implante edildiğinde).

Hamile Miyim?

İşte hamileliğin ilk ayında karşılaşabileceğiniz olası belirtiler şunları içerebilir:

1. Adet kanamasının durması:

Hamile kalmak vücudunuzu etkiler ve rutininizdeki ilk büyük değişiklik gecikmiş adet dönemidir. Adet döneminizi özleyeceksiniz, çünkü vücut gebe kaldıktan sonra progesteron hormonu üretmeye başlar.

2. Lekelenme:

Döllenmiş bir yumurta rahim içine implante edildiğinde implantasyon nedeniyle hafif kanama ve kramp fark edebilirsiniz. Bu, gebe kaldıktan yaklaşık bir hafta sonra gerçekleşir. Bazen lekelenme ağrısızdır ve sadece cinsel organlarınızı silerken gözlemleyebilirsiniz.

3. Ruh hali dalgalanmaları:

Hamileliğin erken döneminde ruh halinizde hızlı değişiklikler yaşayacaksınız. Belirli bir nedenle ağlamaya veya endişeli hissetmeye başlayabilirsiniz. Bunun nedeni vücudunuzdaki hormonların değişmesidir.

4. Göğüslerde ağrı:

Göğüsleriniz ağrılı ve hassastır. Meme uçları daha karanlık ve areola üzerinde küçük şişlikler var. Göğsünüzde görünür damarlar olacaktır. Bu belirtiler adet öncesi dönemde olanlara benzer.

5. Yorgunluk:

Enerji seviyeleriniz düşer ve vücudunuz bebeğinizi geliştirmek için çok çalıştıkça kendinizi yorgun hissedersiniz. Bu nedenle, yorgunluk ve uykusuzluk gelişir.

6. Sık idrara çıkma:

Artan progesteron seviyeleri rahime kan akışını iyileştirir ve rahim astarının kalınlaşmasına neden olur. Bu, bebeğin büyümesini ve gelişmesini korumak ve yardımcı olmak içindir. Bu süreçte, böbreklerinizin büyüklüğü artar ve artan vücut sıvılarını işlemek için fazla mesai yapar. Bu tokluk hissine yol açar ve idrara çıkma isteğinizi artırır.

7. Sabah bulantısı:

Beta HCG seviyelerinin yükselmesi nedeniyle üç hafta kadar hamilelik yaşayacağınız bulantı ve kusma ile ilişkilidir. Sabah bulantısı olarak adlandırılmasına rağmen, gece veya gündüz herhangi bir zamanda olabilir. Bununla birlikte, bazı hamile kadınlar bu sorunu yaşayabilir.

8. Gıda aşermek ve iğrenmek:

Çoğu kadın yiyecek aşerme ve isteksizlik yaşar. Bir kez sevdiğiniz yiyecekler itici olabilir ve hiç sevmediğiniz yiyecekler favorileriniz olabilir.

9. Mide ekşimesi:

Hamilelikte vücut sisteminizdeki hormonal ve fiziksel değişiklikler geçici olarak mide ekşimesi ve asit reflü gibi semptomlara neden olur. Büyüyen bebek mideyi ve bağırsakları ittiğinde bu semptomları üçüncü trimesterde tekrar yaşayacaksınız.

10. Kabızlık:

Progesteron hormonu, kas gevşetici özelliklere sahiptir. Bu nedenle yiyecekler bağırsaktan yavaşça geçer ve kabızlığa yol açar.

11. Baş dönmesi:

Progesteron hormonunun bir başka yan etkisi, kan damarlarınızı gevşeterek düşük tansiyona neden olan baş dönmesi hissetmenize neden olur.

12. Güçlü koku duygusu:

Hormonlar nedeniyle tekrar hamileliğin bir başka yaygın belirtisidir. Belirli yiyecek, içecek veya banyo malzemelerinin kokusundan nefret etmeye başlayabilirsiniz.

13. Artan iştah:

Hamilelikte açık hissi yaygındır. Her zaman aç hissederseniz şaşırmayın.

14. Sırt ağrısı:

Bel omurgası bölgedeki sırt ağrısı şiddetli olabilir. Çünkü progesteron hormonu pelvisi kaplayan bağları gevşetir.

15. Baş ağrısı:

Erken hamilelik belirtileri arasında sık sık baş ağrısı çekeceksiniz. Stres, hormonlar ve artan kan hacmi, ilk üç aylık dönemde baş ağrısından sorumlu faktörler olabilir.

16. Pamukçuk:

Bu, vajinal bölgedeki bakterilerin doğal dengesini değiştiren hamilelik hormonlarının neden olduğu bir maya enfeksiyonudur.

İlk ayda semptomlar hafiftir. Hamileliğinizi bilmek istiyorsanız, bu belirtileri vücudunuzda meydana gelen değişikliklerle birleştirin.

Ayrıca Bakınız: Hamilelikte İlk Ay Dikkat Edilmesi Gerekenler

Gebeliğin İlk Ayındaki Vücuttaki Değişimler

Gebeliğin ilk ayında vücudunuzun büyüklüğünde ve şeklinde önemli bir değişiklik fark etmeyebilirsiniz. Karşılaşabileceğiniz birkaç vücut değişikliği şunlardır:

 • Şişkin hissedilebilir ve bel kemeriniz sıkı hissediyor olabilirsiniz.
 • Emzirmeye hazırlanma sürecindegöğüslerinizin büyüklüğü artar.
 • Meme ucunu çevreleyen areolalar büyür ve kararır.
 • Yumurtlamadan sonra bir hafta ila on gün boyunca (yani, embriyo rahimde implant olduğunda) lekelenme (her durumda değil) yaşanabilir.
 • Artan vajinal akıntı.
 • Aşırı yorgunluk ve bitkin hissetme.
 • Kötüleşen baş dönmesi.

Yukarıda belirtilen semptomlardan ve vücut değişikliklerinden bazılarını yaşıyor musunuz? O zaman hamile olmalısınız ve bebeğinizin rahimde hangi gelişim aşamasında olduğunu bilmek isteyabilirsiniz.

1 Aylık Hamilelikte Bebeğinizin Gelişimi

Gebelik dördüncü haftasına kadar olan gebe kalma ve oluşum ile başlar. Gebe kalana kadar hamile kalmamanıza rağmen (yani ilk iki hafta), hala LMP’nin ilk gününden hesaplanmaktadır. Yani, ilk ay bir ila dört haftadır.

Döllenme: Hayat, sperm ve yumurta birleştiklerinde başlar. Cinsel ilişkiden iki ila üç gün sonra ortaya çıkabilir ve süreç fallop tüpünde gerçekleşir. Bu, bebek gelişim yolculuğuna başladığında. Erken aşamada, bebek bir zigot olarak adlandırılır.

İmplantasyon: Zigot, fallop tüpünden rahime gider ve dördüncü gün morula adı verilen katı bir hücre kümesine bölünür. Beşinci veya altıncı günde, morula bir blastosiste bölünür ve birkaç gün içinde implantasyon, rahmin duvarına yerleştiğinde meydana gelir. Embriyonun etrafını, plasenta devredene kadar embriyoya kan sağlayan bir kan damarı kümesi olan yumurta sarısı kesesi bulunur.

Gelişme: Üçüncü ve dördüncü hafta arasında gelişen kalp atmaya başlar. Kol, bacak ve akciğer tomurcukları oluşur. Gözler, burun, kulaklar ve ağız dahil olmak üzere yüz bir form alır. Nöral tüp ve beyin de bir form alır. Bebeğiniz kuru üzüm büyüklüğünde olur.

Ayrıca Bakınız: Hamilelikte İlk Ay Yapılması Gerekenler

Anne adaylarına öneriler:

 • Bahçe ile uğraşırken, özellikle toprakla uğraşıyorsanız eldiven kullanın.
 • Parazit içerdiği için kedinin kakasıyla temastan kaçının ve kedi kumu temizlemeyin.
 • Pestisitlere ve kimyasallara maruz kalmaktan kaçının.
 • Kan şekeri seviyenizi sürekli olarak izleyin ve egzersizlerle birlikte uygun bir beslenme planını takip edin.
 • Radyasyon maruziyetinizi azaltın.
 • En az hamileliğin ilk iki ayında cinsel ilişkiden kaçının ve cinsel ilişkiye girmek istiyorsanız güvenli önlemleri alın.

Hamilelik hem sizin hem de eşinizin sorumluluğundadır. Bu nedenle, babanın da yeni rolüne hazır olması gerekiyor.

Baba adaylarına öneriler:

Erkekler hamileliğe her zaman kadınların yaptığı gibi tepki vermezler. Birçoğu eşlerinin sevgisini kaybetmekten korkarken, çoğunluğu bunalmış durumda olabilirler. Şu anda bu duygulardan birini yaşıyorsanız, rahatlayın, çünkü bu normaldir. Ama korkularınız hakkında çok kaygılı olmayın, çünkü partnerinizin ne düşündüğü hakkında hiçbir fikriniz yoktur. Sakin olmaya çalışın, yaklaşan hamilelik hakkında telaşlı bir anne olabilir. İşte bu ay yapılacak bazı şeyler:

1. Evrak işlerini yapın:

Sağlık sigortası nasıl çalışır? Kimin planı en iyi kapsamı alır? Eşiniz işini bırakmaya karar verdiğinde ne olur? Herhangi bir finansal karışıklığı önlemek için her şeyi kontrol edin.

2. Hamilelik hakkında okuyun:

Tüm hamilelik yükünü eşinize bırakamazsınız. Bir kadının hamileyken geçirdiği fizyolojik ve psikolojik değişiklikleri okuyun. Bebeğinizin haftalar boyunca nasıl geliştiğini öğrenin. Ve eşiniz tıbbi bir duruma duyarlıysa, ona nasıl yardımcı olabileceğinizi öğrenmek için doktorla konuşun. Eşiniz size nasıl bu sürece dahil olabileceğinizi söyleyen en iyi kişidir.

3. Eşinize karşı sabırlı olun:

Hamilelikte kadınlarda garip yiyecek istekleri olduğu bilinmektedir. Hormonal değişiklikler ve beslenme eksikliği, tuhaf yiyecek aşermelerine neden olabilir. Aç olduğu veya mide bulantısı nedeniyle tüm günü yiyemediği için bazen gecenin ortasında uyanabilir. Sevdiği şeyleri stoklayarak onu şımartın.

Yolculuk daha yeni başladı ve daha gidilecek çok yol var. Deneyim yorucu, ancak dokuz ayın sonunda, tüm acılarınızın buna değer olduğunu fark edeceksiniz. Bebeğinizi ilk kucağınıza aldığınız an zorluklarınızı unutacaksınız.

Gebelik ve Doğum Tarihi Hesaplama İçin TIKLAYIN.

Hamileliğinizin 1. ayında deneyimlerinizi paylaşmak için aşağıdaki yorumlar bölümünü kullanabilirsiniz.

Kaynaklar:

 1. Fetal development; MedlinePlus (2019)
 2. Stages of pregnancy; U.S. Department of Health and Human Services (2018)

Önerilen Makaleler:

Comments

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir