1 Aylık Bebek Gelişimi: Ne Gibi Değişiklikler Olur?

Bebeğiniz doğduğunda sizin için yeni bir dünya açılıyor. Yeni beceriler öğrenir ve ilk günden daha iyi tepki, fiziksel beceri ve bilişsel yetenek sergiler. Peki, bebeğiniz bir aylıkken hangi gelişimsel evrelerden geçer?

Bir aylık bebeğin gelişimsel süreci hakkında daha fazla bilgi edinmek için bu yazımızı okumaya devam edin.

Bebeğinizin Birinci Ayı

Aylık Bebek Gelişiminde Neler Olur?

Üç temel gelişim alanı vardır: bilişsel, fiziksel, sosyal ve duygusal, her kategoride benzersiz gelişimsel evreleri anlatıyor olacağız.

Bilişsel Gelişim

1 Aylık Bebeğin Bilişsel Gelişimi Nasıl Seyreder?

Beslenmesi belirli aralıklarla olur: Başlangıçtaki beslenmenin aksine bir aylık olduklarında, vücutları saat başı çalışmaya başlar, bir döngü gelişir ve belirli aralıklarla veya aç olduklarında ağlar. Belki de bu nedenle bebekler genellikle her gün aynı saatte ağlarlar ve beslenmeyi bekler.

Lezzetleri ayırt edebilir: Bir aylık bebeğin gıdası sadece anne sütü olacaktır. Yine de, anne sütün tadı veya lezzetini bir şekilde değiştirebilecek bir şey yediğinde sütün tadında değişiklikler olduğunu fark ederler. Bebek ayrıca anne sütü kokusunu tanımaktadır ve anne sütü ile şişe sütü arasındaki farkı biliyor.

Bir nesnenin veya kişinin varlığını kabul eder: Bir nesneyi bebeğin çevresine yakın tutun ve nesneye baktığını ve onunla göz temasını sürdürdüğünü, böylece varlığını tanıdığınızı göreceksiniz. Göz teması son derece önemlidir.

Duygu ve kokuları ayırt etme: Bebek daha yumuşak bir ürünü sert olandan ayırt edebilir. Sert ve kaba maddelerle temasa karşı isteksizlik göstereceklerdir. Acı veya sert kokulara maruz kaldığında rahatsızlık olabilir ve tatlı kokular tercih edilir.

Fiziksel Gelişim

1 Aylık Bebeğin Fiziksel Gelişimi Nasıl Olur?

Kollarını itebilir: Sarsıntılı bir hareketle de olsa kollarını ileri itebilir. Kas tonusundaki iyileşmeyi gösterir.

Uzuvları çok hareket ettirir: Bir aylık bebek uzuvları simetrik olarak hareket ettirir, yani bir uzuv diğeriyle aynı şekilde hareket eder.

İyileştirilmiş erişim: Bebeğin elini ağzına ve gözlerine getirebileceğini fark edeceksiniz.

Desteklenmediğinde baş geriye doğru gider: Bebek henüz başını destekleyemez, bu nedenle başını kollarınızda tutarken veya kucağınıza yerleştirirken desteksiz bırakmak geriye doğru sallanmasına neden olabilir. Bu sebeple dikkatli olmanız gerekir. Bu süreç bebeğin sağlıklı büyümesinin bir göstergesidir.

Başını kaldırabilir veya sallayabilir: Bir aylık bir bebek, gelişmiş kaslar ve sinir sistemi nedeniyle daha iyi boyun el becerisine sahiptir.

Ellerini sıkı bir yumruk haline getirir: Küçük çocuğunuz ellerini istediği zaman yumruk haline getirebilir.

Nesneleri kavrar: Bir nesneyi bebeğin avuç içine yerleştirin ve yavaş yavaş parmaklarını etrafında yuvarlayın. Ayrıca yakındaki nesneleri kendi başlarına kavramaya çalışırlar.

Gözler nesneleri izleyebilir: Bir nesneyi bebeğin yanına getirip yavaşça ortaya doğru hareket ettirdiğinizde, bebek nesneyi izleyebilir. Aynı şey, nesneyi merkeze yerleştirip yavaş yavaş yana hareket ettirdiğinizde de olur. Gözler nesneyi takip eder.

30 cm’e kadar uzaklıktaki nesnelere odaklanabilir: Bebek, 20.3 ila 30.4 cm mesafedeki nesnelere ve yüzlere odaklanabilir.

Uyku süresi yarım saat azalır: Uyku saati sayısı günde 16’dan 15.5’e düşer. Bebek, gece ve gündüz neredeyse aynı miktarda uyuyacaktır. Uyku düzeni aynı kalır.

Güçlü yenidoğan refleksleri: Bebekler doğumdan sonra bir aylıkken devam eden çok sayıda refleks sergilerler. Bebeğinizin çocuk doktoru düzenli bir gelişim kontrolü sırasında bu refleksleri kontrol edecektir. Bu reflekslerin yokluğu gelişimsel gecikmenin bir göstergesi olabilir.

Sosyal ve Duygusal Gelişim

2 Aylık Bebeğin Sosyal ve Duygusal Gelişimi Nasıl Olur?

İletişim kurmak için ağlar: Bebek ağlamayı, acılarını ve rahatsızlıklarını iletmek için bunu bir araç olarak kullanır. Birinin onu kucağına aldığı ve ihtiyaçlarını karşıladığı anda ağlamayı bırakma eğilimindedirler. Eğer anne ağlayan bebeği alır ve emzirirse, hemen sakinleşir.

Sesleri tanır: Bebeğin sesler hafızası vardır ve tanıdık sesleri ve sesleri tanır. Başı kaynağa doğru çevirirler. Bebekler de bu yaşta boğaz sesleri çıkarmaya başlar.

Göz teması kurar: Bir aylık bebeğe yakın durun ve önce yüzünüze sonra gözlerinize bakacaklar. Bu yaştaki bebekler, bir yüz görme alanı içinde olduğunda göz teması kurmakta ustadır.

İnsan yüzlerini fark eder: Bakışlarını görme alanlarındaki birkaç parlak renkli öğeye kilitleyebilirler.  Bu bir aylık bebeğin gelişimsel sürecinde, bebeğin yeni fark ettiği ve bir kişinin gözlerini tanıma yeteneği ile birlikte çalışır.

Tepki verebilir: Bebeği kabaca kucağınıza alırsanız, ağlaması muhtemeldir. Bir aylık olmasına rağmen, bebekler hafif sallanma ile kaba ve ani hareketler arasında ayrım yapabilir. Yavaşça sallanmayı severler.

Yukarıdaki gelişimsel dönüm noktaları ve bebeklerin yetenekleri sağlıklı büyümeyi gösterir. Bebeğin gelişimindeki bazı ideal kriterleri dengeleyebilir. Sırada yenidoğan bebekler hakkında daha fazla bilgi yer alıyor.

Ne Zaman Endişe Etmeli?

Aşağıdaki işaretler bir aylık bir bebekte gelişimsel bir gecikmeyi gösterir:

  • Zayıf emme ile yetersiz beslenir. Temel olarak, emme zorluğu görülür.
  • Yan yana hareket ettirseniz bile yakındaki bir nesneye odaklanmaz.
  • Parlak bir ışık gösterildiğinde gözleri kırpmaz veya yüzünü uzaklaştıramaz.
  • Uyanık ve tamamen uyanıkken bile sese veya seslere yanıt vermez.
  • Bebeğin vücudu ve kasları katı görünür. Uzuvlar zar zor hareket ediyor.
  • Bebeği kollarınızdan aldığınızda neredeyse hiç kas kontrolü hissetmez.
  • Bebek hareketsiz kalsa bile, alt çenede titreyen bir hareket vardır.

Uzmanlar, bebeğin gelişimsel gecikmeler açısından düzenli olarak taranmasını önermektedir. Bebek düzenli gelişim süreci için bir çocuk doktoru tarafından görülmelidir. Bazı noktalar ebeveyn tarafından gözden kaçmış olabilir. Bebeğin sağlığında bir şeylerin yanlış olduğunu düşünüyorsanız, çocuk doktorunu bir dahaki sefere kontrolünüzde konuyu gündeme getirmekten çekinmeyin.

Bununla birlikte, ebeveynler bu ay bebeğin gelişimine de olumlu katkıda bulunabilirler.

Ebeveynler 1 Aylık Bebeğin Gelişiminde Nasıl Yardımcı Olabilir?

Bebeğinizin sağlıklı büyümesini kolaylaştırmak için şunları yapabilirsiniz:

Eğlenceli aktiviteler: Eğlenceli oyunlar ve bir nesneyi takip etmek gibi aktiviteler bebeğin becerilerini artırabilir. Her gün bu tür eğitici aktiviteler için zaman ayırın, böylece bebeğinizin gelişim yeteneklerini geliştirmek için yeterli pratiğe sahip olur.

Sosyal etkileşimler çok önemlidir: Yaşamın başından itibaren sosyal etkileşim, ileride faydalı olacak temel becerileri geliştirmeye yardımcı olur. Bakıcılar ve aile üyeleri ile sağlıklı bir etkileşim dozu da bebeğin büyümesinin her alanında olumlu gelişme sağlar.

Her bebeğin farklı olduğunu bilin ve eğer bebeğiniz akranlarıyla aynı başarıları göstermiyorsa panik yapmayın. Bebek aksi halde sağlıklı, mutlu olduğu ve herhangi bir sorun olmadan rutine devam ettiği sürece endişelenecek çok az şey vardır. Düzenli doktor muayeneleri, herhangi bir gelişimsel gecikmeyi teşhis etmeye yardımcı olmalıdır.

1 aylık bebek gelişimine dair kendi görüş, soru ve düşüncelerinizi aşağıdaki yorumlar bölümünde okuyucularımız ile paylaşın.

Bebeğinizin gelişiminde bir sonraki ay hakkında da merak ettiklerinizi öğrenmek için 2 aylık bebek gelişimi yazımızı okuyabilirsiniz.

Önerilen Makaleler:

Comments

Bir yanıt yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir